24 Mayıs 2014: Kadın Belediye Başkanları Girişimi oluşturuldu

  • 09:03 24 Mayıs 2024
  • Tarihte Bugün
 
 
Amed’de 24 Mayıs 2014’te gerçekleştirilen 3. Türkiye Kadın Belediye Başkanları Buluşması’nda “Kadın Belediye Başkanları Girişimi” oluşturulmasına karar verildi. 
 
“Geçmişten Günümüze Kadın Belediye Başkanları Buluşması” adıyla gerçekleştirilen 3. Türkiye Kadın Belediye Başkanları Buluşması’nda “Kadın Belediye Başkanları Girişimi” oluşturulmasına karar verildi. Derin tartışmaların, deneyim paylaşımlarının ve sunumların gerçekleştirildiği buluşmada hem Türkiye’den hem de bölgeden eski ve yeni belediye başkanları ve eşbaşkanlar bir araya geldi. Kadın belediye başkanlarının ortaklaşarak hazırladığı sonuç bildirgesini Nusaybin önceki dönem Belediye Başkanı Ayşe Gökkan okudu. İki günlük sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi: 
 
"Tüm siyasi partilerden kadın belediye başkanlarının artarak katıldığı bu buluşmaya siyaset üstü, yandaş değil, paydaş olarak yola devam ediyoruz. Yerellerde kadınların sorunlarının ortak olduğu ve ortak çözümün olmasından hareketle yolumuza devam ediyoruz.
 
Bugüne kadarki siyaset merkezinin iktidar ve muhalefet odaklı tartışmayı aşan ve bunu da değiştirecek olan biz yerelde kadın belediye başkanları bir araya gelerek, deneyimlerimizi, yerel yönetimlerde kadın ve eş başkanlık modeli, toplumsal barışın inşasında yereldeki kadının rolü, toplumsal barışın inşasında kadın-doğa buluşması gündemleriyle iki gün boyunca tartıştık. Bu tartışmalardan eş başkanlık modelinin muhafazakârlığın önüne geçecek ve kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği ortadan kaldıracak, merkezi yönetimden ziyade yerinden yönetimi inşa edecek merkezi yapıyı da etkileyecek bir model olduğunu paylaştık.
 
Ayrıca kadınların büyük bir heyecanla paylaştığı ve artık nesnel değil öznel olduğumuzu daha da pekiştirdik.
 
Bir sonraki toplantımızda uluslararası katılımlarla deneyimlerimizi paylaşmak önerildi ve üçüncü buluşmamızda bir oluşum, dönüşüm ihtiyacı açığa çıktı. Bu ihtiyaç ışığında da ‘Kadın Belediye Başkanları Girişimi’ adını almıştır. Bir dahaki toplantıları ve iletişimi kolaylaştırmak için 7 kişilik girişim koordinasyonu da oluşturulmuştur."
 
Tarihte öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle:
 
2003: 22 Haziran 2002’de “Kadınlar, erkeklerden ve toplumdan alacaklarını istiyor” sözüyle kadın kuruluşları, 22 Kasım 2001’de kabul edilen ve 1 Ocak 2002’de yürürlüğe giren 4721 sayılı Medeni Kanun’da 2001 yılından önce evlenen kadınların emeğinin değerinin verilmediğini belirterek kampanya başlattı. Kampanyayla, boşanma sonrası malların eşit paylaşımı ilkesinin 1 Ocak 2002’den geriye doğru işletilmesi talep edilmişti. 
 
Bu kampanya sönümlendikten sonra yirmiyi aşkın kadın örgütü, Kadına Yönelik Ekonomik Şiddete Hayır Platformu’nu oluşturarak yaklaşık 17 milyon evli kadını mağdur eden “Medeni Kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun”un 10. maddesinin değiştirilmesi için “Kadına Yönelik Ekonomik Şiddete Hayır” kampanyasını başlattı. Kampanyanın başlangıç eylemi olarak da 24 Mayıs 2003 tarihinde Beşiktaş Semt Pazarı’nda stant açıldı. Kampanya süresince Türkiye’nin her tarafında stantlar kurularak bildiriler dağıtıldı. Konuya ilişkin TBMM’ye gönderilmek üzere hazırlanmış dilekçeler imzalatıldı. Kampanya toplanan 30 bin imzanın Meclis’e gönderilmesi ile sona erdi. Yeni mal rejimi uygulamasından 1 Ocak 2002 tarihinden önce evlenen kadınların da yararlanması için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan iki başvuru da reddedildi. Dolayısıyla kadınların tüm çabalarına, açılan davalara rağmen Yeni Medeni Kanun’da formüle edilen evlilikte edinilmiş malların paylaşımı 1 Ocak 2002 öncesi için geçerli olmadı.
 
2015: Suriye devlet televizyonu tarihi Palmira Antik Kenti'ni işgal eden DAİŞ çetelerinin 400 kadın ve çocuğu katlettiğini duyurdu.  
 
2016: Kadınlar, Meclis Boşanma Komisyonu'nun kadınların boşanma sürecindeki haklarını elinden almasını ve istismara uğrayan çocukların istismarda bulunanlarla evlendirilmesini içeren rapora ilişkin Ankara’da eylem gerçekleştirdi. Kadınlar ve çocukların tüm kazanılmış haklarını gasp ederek “şeriat raporu” benzetmesi yapılan rapora karşı Erktolia ise “change.org” aracılığı ile imza kampanyası başlattı. 
 
2019: Kendisine sistematik şiddet uygulayan ve katletmeye teşebbüs eden boşandığı Kazım Aydemir'i özsavunmasını kullanarak öldüren Namme Öztürk'e, yargılandığı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesinde görülen duruşmada ağır tahrik indirimi uygulanarak 10 yıl ceza verildi.
 
2019: Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 22 Mayıs günü evleri basılarak gözaltına alınan aralarında Rosa Kadın Derneği üye ve yöneticileri ile Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerinin de bulunduğu 12 kişi tutuklandı.
 
2014: İngiltere'de siyah haklarını savunan Sasha Johnson, başından ateşli silahla vurularak ağır yaralandı. Ülkede siyahlarca kurulan İnsiyatif Al Partisi'nden (Take the Initiative Party) yapılan açıklamada, Sasha’nın Londra'da saldırıya uğradığı ve silahla başından vurulduğu belirtildi. Açıklamada, yoğun bakımda tedavi gören 2 çocuk annesi 26 yaşındaki aktivistin durumunun kritik olduğu belirtilerek, "Saldırı, aktivizminin bir sonucu olarak çok sayıda ölüm tehdidinin ardından bu sabah erken saatlerde gerçekleşti" ifadelerine yer verildi.
 
2022: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, “Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız” sloganıyla 21-22 Mayıs tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirdiği 4’üncü Olağan Kadın Konferansı’nın sonuç bildirgesini 24 Mayıs’ta açıkladı. 
 
Konferans delegasyonu, yeni dönem açısından şu kararları aldı:
 
*HDP Kadın Meclisi bünyesinde Kadın Ekoloji Komisyonu oluşturulması, 
 
*Kadın yoksulluğu, kadın emeğinin sömürüsüne karşı mücadele edilmesi, 
 
*Savaş, işgal ve özel savaş politikalarına karşı mücadelenin büyütülmesi, 
 
*Göçmen ve mülteci kadınlarla dayanışmanın büyütülmesi, 
 
*Genç Kadın Meclislerinin kurulması, 
 
*Kadın siyaset akademisi oluşturulması,
 
*Adil ve özgün bir engellilik politikasının geliştirilmesi, 
 
*Eşbaşkanlık ile eşit ve özgür bir yaşamı alternatif sistemle örme kararlılığı,
 
*Faşizme karşı ortak mücadele için kadın mücadelesinin büyütülmesi,
 
*Kadına yönelik şiddetle mücadele ve kazanımlarımızın korunması, 
 
*Kadın siyasi tutsaklar özsavunma yapan kadınların özgürlüğü için mücadele edilmesi.