İstanbul’da kayyıma karışı nöbet 1 ayı arkasında bıraktı

  • 21:29 9 Temmuz 2024
  • Siyaset
İSTANBUL - İstanbul'da kayyıma karşı şişhane nöbeti 1 ayı gerisinde bıraktı. Nöbette konuşan kadınlar, Kürt halkımın sesi olmaya devam edeceğiz diyerek herkese sesini yükseltmesi çağrısında bulundum 
 
İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda başlattığı nöbet eylemi 30’uncu gününde devam etti. Çok sayıda yurttaşın katıldığı eylemde "Kayyım defol" tişörtleri giyildi. “Taksim Hakkari bizim 1 Mayıs’a özgürlük kayyım defol!” pankartının açıldığı eylemde sık sık “Bijî berxwedana Colemerg’ê” ve “Kayyımlar gidecek biz kalacağız”, “Her yer Hakkari her yer direniş”, “Jin Jiyan azadî” sloganları atıldı.
 
‘Jin Jiyan azadi’
 
Nöbette söz alan genç kadın Duru, demokrasiye inanıyorum, barış istiyorum, halkların kardeşliğini istiyorum, hiç kimsenin hakkının gasp edilmediği yarınlar istiyorum. Bu zülme sessiz kalırsak bize zulmün parçasıyızdır. Herkesi buraya Kürt halkının sesi olmaya davet ediyorum. Burada direnen tüm kadınlara selam gönderiyorum. Jin Jiyan azadi.”
 
‘Kürt halkını sesi olmaya devam edeceğiz’
 
Devamında söz alan Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) üyesi Gülnur İnce, “Bu ne ilk ne son nöbetimiz olacak. Kayyum demek halkların iradesini gasp etmek, insanca yaşam mücadelesini gasp etmek demek. Hem Kürt halkını sesi olmaya hem işçilerin, ezilenlerin sesi olmaya devam edeceğiz” diye belirtti.
 
‘Her zaman mücadelemizin peşindeyiz’
 
Barış Annesi Emine Ünal da konuşmasında şunları kaydetti: “Bizim derdimiz belediye değil biz üstümüzde uygulanan zulme kabul etmiyoruz. Biz Kürt halkı varız ve her zaman mücadelemizin peşindeyiz. Ölene kadar davamızın peşindeyiz.”