Hevrîn olmadan 4 yıl…

  • 09:02 12 Ekim 2023
  • Portre
 
HABER MERKEZİ - Hevrîn Xelef, bundan 4 yıl önce Türkiye’nin destek verdiği “Ehrar El Şerqiye” çeteleri tarafından katledilmesinin üzerinden 4 yıl geçti. Ancak Hevrîn’in mücadelesi ardılları tarafından sürdürülüyor.  
 
19 Temmuz 2012’de gerçekleştirilen Rojava Devrimi ile kapitalist modernitenin ulus devletlerle halkları baskı altına aldığı sisteme alternatif yeni bir sistem ortaya çıktı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Demokratik Ekolojik Kadın Özgürlükçü paradigmasının demokratik ulus perspektifi ile inşası adım adım gerçekleştirilen sistem tüm halklar için yeni bir umut oldu. Kadınların devrim süreci ve devrimden sonraki inşa çalışmalarında oynadıkları rol ile de Rojava Devrimi aynı zamanda bir Kadın Devrimi olarak tanımlandı. Rojava’dan başlayan ve ardından tüm Kuzey ve Doğu Suriye halklarının esas aldığı sistem başta bölge kadınları olmak üzere tüm dünya kadınları için bir ilham kaynağı oldu.
 
Abdullah Öcalan’ın  kadının yaşam ve özgürlük ile bağını esas alan “Jin jiyan azadî” felsefesi tam da bu tarihten sonra dilden dile dolaşarak kadınların örgütlendiği, örgütlenerek kendilerini var ettikleri bir hakikate dönüştü. Rojava Devrimi ile birlikte kadınların örgütlenerek yaşamın her alanında görünür olmaları ve öncülük etmelerine örnek olanlardan biri de Hevrîn Xelef oldu.
 
Devrimle birlikte  kadınların ve halkların özgürlük mücadelesi ve yeni yaşamın inşasında öncülük edenler de hedef alınmaya başladı. Türkiye’nin halkların özgür yaşam seçeneklerini saldırılarla hedef alıp devrimi ve kazanımlarını ortadan kaldırmaya yönelik girişimleri o günden bu yana devam ediyor. Bu saldırıların birinde de Hevrîn Xelef hedef alındı. 
 
Peki kimdi Hevrîn Xelef?  Hevrîn, 15 Kasım 1984'te Kuzey ve Doğu Suriye’nin Dêrik kentine bağlı Rêhanik köyünde ailesinin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelir. 2009 yılında Halep Üniversitesi'nde inşaat mühendisliği eğitimini tamamlayan Hevrîn, Rojava Devrimi’nin  başlamasıyla birlikte çalışmalara öncülük etti. Enerji, Ekonomi Konseyi, Özerk Yönetim içerisinde yer alan Hevrîn, 27 Mart 2018 yılında Suriye Gelecek Partisi'ni kurdu ve partinin genel sekreteri olarak görev aldı.
 
Kuzey ve Doğu Suriye halklarının özgürleşme mücadelesine öncülük eden Hevrîn, özellikle Arap halkı içerisinde önemli çalışmalar yürütür. Türkiye’nin bölgeye yönelik saldırılarında öncülük edenleri hedef alması sonucu katledilenlerden biri Hevrîn olur. Hevrîn, M4 yolunda 12 Ekim 2019 tarihinde  Türkiye’nin destekverdiği Suriye Milli Ordusu (SMO) destekli Ehrar El Şerqiye çeteleri tarafından yapılan suikast sonucu katledildi.
 
Kadın devrimi hayaliydi….
 
Katledilişinin ardından Hevrîn’i anlatan bir arkadaşı Kadın Devrimi’nin onun hayali olduğunu bu yüzden çalışmalarda büyük bir inançla yer aldığını belirterek özellikle Arap halkı içerisindeki çalışmalarda yer aldığını ve onlara demokratik ulus kültürünü tanıtıp, özgür yaşam felsefesini paylaştığını dile getirmişti.  
 
İsmi Fransa’da meydana verildi
 
Hevrîn’in çalışmaları ve yarattığı etki sadece Kuzey ve Doğu Suriye ile sınırlı kalmadı. Bunun en önemli yansımalarından biri de katledilmesinin ardından isminin Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Guillotiere semtindeki bir meydana verilmesi oldu. 
 
Katile Türkiye’den diploma
 
Hevrîn’in halklar ve kadınlar için verdiği mücadele dünyada etki yaratırken, Türkiye nasıl ki destek verdiği gruplar eliyle onu katlettiyse, katili korumaya yönelik yaklaşımlarını da sürdürdü. Katil Ebû Şeqra, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden mezun edilerek diploma verildi. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş tarafından terör listesinde ismi yer alan katile Türkiye tarafından diploma verilmesi bir kez daha Türkiye’nin Rojava Devrimi’ne düşmanlığı olarak tarihe geçti.  
 
Hevrîn’in mücadelesini sürdürüyorlar
 
Hevrîn’in katledilmesinin üzerinden geçen 4 yıllık süre içerisinde de Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları aralıksız devam ediyor. Ancak devrime ve kadın özgürlük mücadelesine olan inanç ve kararlılık da aynı şekilde devam ediyor. Kadınlar, Hevrîn’in mücadelesini her yerde sahiplenerek devrimin kazanımlarını korumakta ısrar ediyor. 
 
 

Etiketler:

Okumadan geçme!