Jîla Huseynî ardından büyük bir miras bıraktı

  • 09:22 27 Eylül 2023
  • Portre
 
Roza Metîna
 
HABER MERKEZİ - Henüz 15 yaşında yazmaya başladığı şiirlerle arkasında önemli bir miras bırakan şair Jîla Huseyni’nin yaşamını yitirmesinin üzerinden 27 yıl geçti.  
 
27 Eylül 1996 yılında trafik kazasında yaşamını yitiren Kürt kadın şair Jîla Huseynî, ardından büyük bir miras bıraktı. Henüz 15 yaşında şiir yazmaya başlayan Jîla, 1964 yılında Rojhilat’ın Seqiz kentinde dünyaya geldi. Şiirle ilgilenen bir ailede dünyaya gelen Jîla’nın dedesi şiirle tanınan biri, yargıç olan babası Mehran Huseynî de zengin kütüphanesi ile tanınan biri idi. Mehran’ın şiirlerin gelişiminde önemli bir rolü vardı. Bu da onun için önemli bir şans oldu. Jîla’yı da bu konuda geliştirir. Babasının teşviki ile şiir yazmaya başlayan Jîla da bu şekilde Kürt şiirinin gelişiminde binaya bir taş da o koyar. Babasının kütüphanesinden ve dedesinin şairliğinden faydalanır. Bu temelde kendine güveni artar ve adeta şiir denizine doğru yol alır. 
 
Şiirleri ile tanınan Jîla, çocuk yaşta evlendirilir. Bihar Zuhre adında bir çocuğu olan Jîla, evlendiği Vefa Huseynî’den 5 yıl sonra ayrılır. Bir süre sonra yeniden evlenen Jîla’nın bu evliliğinden Jîna ve Ramîn isimli çocukları dünyaya gelir. 
 
Duygularını şiire yansıtıyor
 
Toplumun mücadelesini acılarını, gerçekliğini şiirleri ile yansıtan Jîla, adeta kalemine aşık olur, duygularını şiirle dile getirir. Şiirleri birçok dile çevrilen ve yayınlanan Jîla, aynı zamanda öykü deryasına doğru da yol alır. Edebiyatta önemli bir yer tutan öyküler yazar.  Yazarak dilini de geliştirir. Aynı zamanda anılar da yazan Jîla, yazdığı şiirlerinden dolayı birçok tanınmış kişi ile de tanışır. 
 
Kendisini geliştirir
 
Jîla, “Ber Bayê Çû” isimli ilk kitabını Farsça kaleme alır. Sadece şiirler yazmak ile sınırlı kalmayan Jîla, 1984-1985 yılları arasında Seqiz radyosunda “Em û guhdarvanên hêja” isimli Kürtçe program sunar. Şiirlerini farklı konularda yazan Jîla, ağırlıklı olarak kadın, yaşam ve sevgi üzerine de şiirler kaleme alır.  
 
Feodal kalıplara karşı direndi
 
Şiirleri ile topluma ayna tutan Jîla, İran İslam Devrimi döneminde şiirleri ile feodal kalıplara, erkek egemen zihniyete karşı direnir ve kadınlar için cesaret kaynağı olur. Erkeğe boğun eğmeyen Jîla, kadın şairleri yok sayan kişilere karşı direnir, kadınların istemlerini ve duygularını öne çıkarır. Ardından büyük bir miras bırakan Jîla, şimdi de birçok Kürt ve dünya kadını için cesaret kaynağı durumunda. 
 
Aram Yayınları kitabını bastı
 
Yaşamı boyunca Kürt edebiyatına hizmet eden önemli kişilerle ilişki kuran Jîla, bununla Kürt edebiyatı için ortak bir mücadeleyi geliştirmede de rol oynar. Bu temelde Şêrko Bêkes ile de ilişkilenir ve Şêrko onun “Mirina Rojê” isimli kitabının ön sözünü yazar. Bu kitap ardından Aram Yayınları tarafından Latin harfleri ile basılır.  
 
32 yaşında yaşamını yitirdi
 
1995 yılında “Geşeyî Evîn” isimli kitabını yazan Jîla’nın “Qelay Raz” isimli kitabı da 1998 yılında basılır. Jîla, 1996 yılında Tahran’a gelen Şêrko Bêkes’i karşılamak için gittiğinde Şeqiz yakınlarında geçirdiği trafik kazasında 10 aylık kızı Jîna ile birlikte yaşamını yitirir.  Sonraki yıllarda, Jîla'nın yaşamını anlatan bir belgesel çekilir.