Yangının söndürülmesine engelleme!

  • 18:34 23 Haziran 2024
  • Ekoloji
 
 
ÊLIH - Askeri operasyonun sürdüğü Heskîf'in Mawa ve Kercews'in Bilexşê köyünde çıkan yangına, valiliğin “geçici güvenlik bölgesi” ilanı gerekçesiyle müdahale engelleniyor.
 
Êlih’in (Batman) Heskîf (Hasankeyf) ilçesinde Mawa Dağı bölgesinde bulunan Xirbêkûr köyü kırsalında 18 Haziran’da başlayan askeri operasyon sürüyor. Operasyon Kercews (Gercüş) ilçe kırsalına doğru genişletildi. Bölgede hava hareketliliği sürerken, Kercews ilçesindeki Torî bölgesinde birçok bölgeye valilik tarafından giriş çıkışların yasaklandığı belirtildi. Bilêxşê köyü ise askerler tarafından ablukaya alındı. Kırsalda çıkan yangının Bilexşe (Dereiçi) köyüne doğru ilerlediği ve bölgeye çok sayıda itfaiye istendiği bildirildi. Giriş çıkışların yasaklandığı köyde operasyon sürerken bölgede dumanlar yükselmeye devam ediyor.
 
Yangın büyüyor
 
Öte yandan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) oluşan bir heyetin operasyon bölgesine gitmek istediği, ancak bölgeye girişin engellendiği kaydedildi. Valiliğinin bölgeyi geçici güvenlik bölgesi ilan etmesi nedeniyle köye alınmayan heyet, bölgede başlayan yangının yerleşim yerlerine yaklaştığını söyledi.
 
Köylerden can ve mal kaybına bilgi alınmadığını aktaran heyet, yetkilileri sorumlu davranmaya davet etti.