Yemen açıklarında göçmenleri taşıyan tekne battı

  • 12:16 11 Haziran 2024
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Afrika Boynuzu’ndan gelen bir tekne Yemen’de Radum açıklarında şiddetli rüzgar nedeniyle alabora oldu. En az 26 kadın yaşamını yitirirken, 100 kişi hala kayıp. 
 
Afrika Boynuzu'ndan gelen bir tekne Yemen’de Radum açıklarında şiddetli rüzgar nedeniyle alabora oldu. Hayatta kalanlar, arama kurtarma ekiplerine teknede yaklaşık 250 kişi olduğunu aktardı. En az 26'sı kadın, 12'si erkek 38 göçmenin hayatını kaybettiği açıklandı.
 
100 kişi kayıp 
 
Aden'in doğusundaki Rudum'daki yerel yetkililer, gemide bulunanların çoğunlukla Etiyopya'dan gelen ve Körfez ülkelerine ulaşmak için Yemen'i bir geçiş noktası olarak kullanan göçmenler olduğunu söyledi. Rudum Bölge Müdürü Hadi Al-Khurma, Reuters'a yaptığı açıklamada teknenin kıyıya ulaşmadan battığını belirterek, "Balıkçılar ve bölge sakinleri göçmenlerden 78'ini kurtarmayı başarırken, aynı teknede kendileriyle birlikte bulunan yaklaşık 100 kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Arama çalışmaları halen devam ediyor ve Birleşmiş Milletler olayla ilgili bilgilendirildi” dedi.
 
Neden Yemen? 
 
Yemen, Etiyopya ve Somali başta olmak üzere Afrika Boynuzu ülkelerinden gelen göçmenlerin geçiş noktası olarak görülüyor. Afrikalı göçmenlerin çoğu, Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerine Cibuti üzerinden Yemen'e geçiyor. Birleşmiş Milletler'e (BM) göre geçen yıl Afrika Boynuzu'ndan Yemen'e 97 bin göçmen geldi.