Tutsaklar 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eyleminde

  • 09:04 14 Nisan 2024
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için "mahkeme, aile ziyareti ve telefon görüşü boykotu" kararı alan tutsakların eylemi 140'ıncı gününde devam ediyor.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü için 27 Kasım 2023 tarihinde cezaevlerinde dönüşümlü açlık grevine başlayan siyasi tutsaklar, eylemlerini 130'uncu günde yeni bir aşamaya taşıdı. Açlık grevini dün itibariyle sonlandıran tutsaklar, eylemlerini "mahkeme, aile ziyareti ve telefon görüşü boykotlarıyla" devam edeceğini açıkladı. Tutsakların eylemi yeni aşamada 140'ıncı gününde devam ediyor. 
 
Yapılan açıklamada, dönüşümlü açlık grevi eyleminin 4 Nisan'da sona ereceğine işaret edilerek, "Açlık grevi eylemimiz, Önderliğimizin (Öcalan) doğum günü olan 4 Nisan tarihi itibarıyla yeni bir aşamaya evrilme ihtiyacı göstermiştir. Tutsaklar olarak, ırkçı, ayrımcı ve faşist özellikleri fazlasıyla teşhir olan, Kürt realitesi söz konusu olduğunda kendi yasalarını dahi tanımaz hale gelen sömürgeci mahkemeleri boykot, haftalık telefon ve aile ziyaretlerine çıkmama kararımız bu ihtiyacın bir sonucu olarak şekillenmiştir. 4 Nisan’dan itibaren 'Önder Apo'ya Özgürlük, Kürt Sorununa Demokratik Çözüm' hamlemizi, 'Önderliğimizle aynı koşullarda yaşama' şiarıyla mahkeme, aile ziyareti ve telefon görüşü boykotlarıyla sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz" denildi.