24 Haziran 1982: Çin Mahallesi’nde kadın grevi

  • 09:04 24 Haziran 2024
  • Tarihte Bugün
 
Haziran 1982’de, 20 binden fazla göçmen kadın kıyafet işçisi, New York Chinatown’da işverenlerin sendikayla yapılan sözleşmeyi tanımaması dolayısıyla greve gitti. Grevin ilk büyük eylemi ise 24 Haziran 1982 tarihinde yapılan miting ve yürüyüştü.
 
Grev, tarihe 1958’de New York elbise endüstrisini kapsayan genel grevinden sonra yapılan “ilk büyük grev” olarak geçti.
 
Çoğunluğu Hong Kong ve güney Çin’den gelenlerin yaşadığı bir yer olan Çin Mahallesi’nde, 500’den fazla tekstil firması vardı. Bu firmalarda tamamına yakını kadın 25 bin işçi çalışırken, hem kadın hem de göçmen oldukları için sömürünün katmerlisiyle karşı karşıya kalınıyordu.
 
İşçiler, Kadın Konfeksiyon İşçileri Sendikası (ILGWU) Yerel 23-25’te örgütlüydüler. Sendika 31 Mart’ta sona eren sözleşmeyi yenilemek için işveren temsilcileriyle masaya oturdu. Bu sözleşme sadece Çin Mahallesi’nde çalışanları değil sendikanın örgütlü olduğu başka eyaletlerdeki fabrikalarda çalışan 150 bin kişiyi ilgilendiriyordu. Ücret artışı, haftada bir günün ücretli tatil olması, yıllık izinler, mesai ücretinin artması, kıyafet yardımı, sağlık ve emeklilik fonu vb. hususlarda bir anlaşma sağlandı. Ancak Çin Mahallesindeki 500 işverenin çoğunluğu temsilcilerinin imzaladığı sözleşmeyi tanımadığını ilan etti.
 
Bu durum karşısında direnmeye karar veren kadın işçiler, sokaklara taştılar. Bu grevin ve direnişin sıçrama noktalarından biri 24 Haziran 1982 tarihinde yapılan miting ve yürüyüş oldu. On binlerce kadın işçi, Columbus Park’ta bir araya gelerek, “We are one” (Biz biriz) mesajını verdi. Miting sonrası Çin Mahallesi’nin tamamında yürüyüş yapan işçilerin bu yürüyüşü sonrası işverenlerin bir kısmı anlaşmayı kabul etti. İşçilerin kararlı tutumlarının sürmesiyle 15 Temmuz 1982 tarihinde miting yapılırken, anlaşmayı işverenlerin yüzde 90’ı kabul etmişti. Miting sonrasında Çin Mahallesi’ndeki işverenler tek tek gezildi ve 24 saat içinde anlaşmayı imzalamayan işveren kalmadı.
 
1982 grevi  göçmen kadın işçilerin kendi hayatlarını değiştirdiği gibi, kendileriyle ilgili imgeyi de değiştirdi. Kadınların grevi hemcinslerinin ve işçilerin mücadelesine ışık tuttu.
 
2022:  ABD Yüksek Mahkemesi, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal etti. Mahkemenin aldığı karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.