Irkçı karikatürün çizeri özür dileyerek görseli kaldırdı

  • 09:11 24 Haziran 2024
  • Güncel
 
MÊRDÎN - Onedio’nun yangına dair paylaştığı ırkçı karikatürün dijital medyadan büyük tepki toplaması üzerine Onedio söz konusu paylaşımı kaldırdı. Karikatürün çizeri Sina Ateş de özür dileyerek kendi hesabından görseli kaldırdı.
 
Mêrdîn Emek ve Demokrasi Platformu, sosyal içerik platformu Onedio’nun Mêrdîn ile Amed’de yaşanan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği yangına dair “Diyarbakır köylü şirinlerin başlattığı anız olimpiyat ateşi Mardin’e doğru ilerliyor!” etiketiyle paylaştığı karikatüre ilişkin dün dijital medyadan “#OlimpiyatAteşiDeğilDirekYangını” tagı başlatmıştı.
 
Irkçı görsel için özür diledi
 
X üzerinden söz konusu görsele dair oluşan ciddi tepkilerin ardından karikatürün çizeri Sina Ateş, dijital medya hesabından açıklama yaparak, “… Niyetim kimseyi kırmak ya da üzmek değildir hele ki böyle bir olayla… Bu çizimleri yaparken de ne etnik ne de sınıfsal olarak ayrım yapmak asla aklıma gelmemiştir. Yine kalbini kırdığım ve aksini düşündürttüğüm varsa özür diliyorum” ifadelerinin ardından söz konusu görseli kaldırdı.
 
Irkçı görsel Onedio’nun hesabından da kaldırıldı.