İrade gaspına karşı eylemlerde ortak mücadele vurgusu

  • 22:34 14 Haziran 2024
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı devamm eden eylemlerde ortak mücadele vurgusu yapıldı.
 
Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı birçok kentte başlatılan nöbet eylemleri devam ediyor.
 
İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda başlatılan nöbet eylemi, 7’inci gününde devam etti. Katılanların “Kayyım defol” yazılı tişörtlerini giydiği nöbet eyleminde, “Taksim Hakkari bizim, kayyım defol” yazılı pankart açılarak, “Kayyım gidecek biz kalacağız”, “Bijî berxwedana Colêmerg’ê”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Eyleme Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, Emek Partisi (EMEP) İstanbul Milletvekili İskender Bayhan’ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
Nöbette siyasi parti temsilcileri söz alarak ortak mücadele vurgusu yaptı. Slogan ve şarkılarla devam eden eylemde 18 Haziran’da nöbeti devralacak kadınların çağrısıyla son buldu.
 
Amed
 

Amed Büyükşehir Belediyesi ve 13 ilçe belediyesinde de nöbet eylemleri 11’inci gününde sürdü. Kürtçe ve Türkçe “Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” pankartının asıldığı belediye önlerinde tutulan nöbetlere belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri, TJA, DBP ve DEM Parti, MEBYA-DER, TUAY-DER, ÖHD ve kentteki sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Nöbetlerde, “Halkın iradesine dokunma”, “Kayyımlara geçit yok”, “Kayyım defol” dövizleri taşındı. Nöbete katılanlar çalınan müzikler eşliğinde "Colemêrg ya me ye Şaredarî ya me ye " sloganlarıyla halaya durdu.
 
Yenişehir
 
Amed’in Yenişehir ilçesi önünde toplanan yurttaşlar bugün de eylemlerine devam etti.  “Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz” pankartının asıldığı eylemde sık sık, “Colemêrg ya me ye şaredarî ya me ye” sloganları atıldı.,  Yenişehir’deki eyleme bugün Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekili Ceylan Akça Cupolo katıldı.
 
Êlih
 
Colemêrg'deki irade gaspına karşı Êlih Belediyesi önünde devam eden nöbete de DEM Parti ve DBP il, ilçe yöneticileri, TJA ve kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı. Eylemde sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” ve "Kayyımlar gidecek, halklar gelecek” sloganları atıldı.
 
Mêrdîn
 
Colemêrg Belediyesi'ne atanan kayyımın ardından Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi ile Qoser (Kızıltepe), Dêrîk, Nisêbîn, Şemrex (Mazıdağ), Kerboran (Dargeçit) ve Artuklu Belediyelerindeki nöbet eylemleri 11'inci gününde devam etti. “Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” pankartının açıldığı belediye önlerinde belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri ile partililerin yanı sıra çok sayıda kişi toplanarak kayyımı protesto etti.  
 
Belediye önündeki oturma eylemi devam ediyor.
 
Sêrt
 
Sêrt Belediyesi önünde devam eden eyleme Sêrt Belediye Eşbaşkanları Sofya Alağaş ve Mehmet Kaysi, meclis üyeleri, DEM Parti Sêrt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, DBP ile DEM Parti il, ilçe örgütleri, TJA, Barış Anneleri’nin yanı sıra çok sayıda kişi destek verdi. “Bijî berxwedana Colemêrg” sloganının atıldığı eylemde “Belediyeler bizimdir. Gaspa izin vermeyeceğiz” pankartı açıldı. Nöbet eylemi, alkış, zılgıt eşliğinde çekilen halaylar ile sürdürüldü.
  
Riha 
 
Riha’da 5 DEM Partili belediyede tutulan nöbet eylemi 11’inci gününde sürdü. Serêkaniyê (Ceylanpınar), Wêranşar (Viranşehir), Pirsûs (Suruç), Xelfetî (Halfeti) ve Hewag (Bozova) belediye binaları önünde saat 24.00’a kadar devam edecek nöbete belediye eşbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Nöbete katılanlar “Direne direne kazanacağız”, “Bijî berxwedana Colemêrg” ve “Her yer Colemêrg her yer direniş” sloganları attı. Nöbete katılanların büyük çoğunluğunu kadınlar ve gençler oluşturdu. Kadınlar çektikleri zılgıtlar ile nöbete katılanlara coşku ve moral verdi.