Adalet Bakanlığı görüşmesi ve İHİK toplantısına dair açıklama yapıldı

  • 20:18 12 Haziran 2024
  • Siyaset
ANKARA - DEM Parti Şirnex Milletvekili Nevroz Uysal, Adalet Bakanlığı görüşmesi ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu toplantısına dair Meclis’te basın toplantısı düzenledi.
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şirnex Milletvekili Nevroz Uysal, Adalet Bakanlığı görüşmesi ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu (İHİK) toplantısına dair Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) temsilcileri de katıldı.
 
‘Söz verilmedi’ 
 
Nevroz, cezaevlerinin Türkiye’nin temel sorunu olduğunu ifade ederek, bu durum ile ilgili devam eden İHİK’in toplantısına işaret etti.  Toplantının hasta tutsaklara ilişkin yapıldığını söyleyen Nevroz, toplantıya katılan ÇHD, İHD ve ÖHD ve TUHAD-FED temsilcilerine söz verilmediğini belirtti.  
 
‘Bakan ve bürokratlar her şeyi tozpembe bir topla şeklinde sundu’
 
Komisyon toplantısında söz verilmeyen ÇHD temsilcisi Tunay Cengiz, Adalet Bakanı ve bürokratların her şeyi tozpembe bir tablo şeklinde sunduklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Hapishane yapımı ile övünüldü. Birçok hak ihlali var. Bunlara ilişkin herhangi bir çözüm duymadık. Bolca güzelleme duyduk. 340 tutuklu-hükümlünün yaşadığı sorunlar, hapishane koşulları, işkence boyutuna varan her ihlale karşı mücadelemiz sürecek.”
 
Hak ihlalleri sıralandı 
 
İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, komisyon toplantısında değinilmeyen ve tutukluların yaşadığı sağlık sorunları ile pek çok ihlali sıraladı. Cezaevlerinde tutukluların yaşadığı ihlallere dikkati çeken Nuray, “Özellik İdare ve Gözlem Kurulu kararları çok büyük sorun teşkil ediyor. Bütün bu sorunların kaldırılmasını, çözüm bulunmasını istiyoruz. Hasta mahpusların bu kurullar tarafından tahliyeleri engelleniyor. Bunların ortadan kalkması için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye kaydetti.
 
‘Tecrit yokmuş gibi davranıldı’
 
ÖHD VE TUHAD-FED temsilcisi Fırat Taşkın, devam eden komisyon toplantısına dikkati çekerek, bu toplantıda tutukluların yaşadığı sorunları dile getirmek istediklerini ancak kendilerine söz hakkı verilmediğini paylaşarak, tepki gösterdi. Fırat, “Mevcut toplantıda gördüğümüz kadarıyla hapishanelerde yaşanan sorunların temel kaynağının toplantıda bulunan Adalet Bakan ve diğer yetkililerin olduğunu gördük.  Sanki bu Türkiye hapishanelerinde hiç tecrit yaşanmıyormuş gibi ya da bu tecridin birçok hapishaneye yansıması yokmuş gibi adeta sayılar ile hapishanenin fiziki yapısı ile ilgili açıklamalar yapıldı. Ceza ve Tevkifevleri Müdürlüğü sunumunda, ‘Hapishanelerde kişinin suçuna bakılmaksızın eşit infaz uygulandığından’ bahsetti. Ancak bir tutsak kavramı bile ya da politik tutsaktan bahsedilmesi bile birçok kişiyi rahatsız etti. İmralı’da uygulanan tecrit politikasının herhangi bir hukuka aykırılığı yokmuş gibi ifade etmek bile engellendi” ifadelerini kullandı.
 
‘Sağlık hakkının engellenmesi nedeniyle ölümler oluyor’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride dikkati çeken Fırat, Türkiye’de en az 50 cezaevine yayıldığını söyleyerek devamında şunları kaydetti: “Ağırlaştırılmış infaz rejimi artık tüm tutsaklara uygulanıyor. Ayrıca sanki cezaevinde yaşam ihlali yokmuş gibi Adli Tıp Kurumu tartışılmaya açılmadı. Tutsakların yaşamını yitirdiğini biliyoruz. Sağlık hakkının engellenmesi nedeniyle bu ölümler yaşanıyor.”