13 Haziran’da Colemêrg’de büyük buluşma olacak!

  • 11:06 9 Haziran 2024
  • Siyaset
 
ANKARA- DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, kayyıma karşı 13 Haziran’da Colemêrg merkezde büyük buluşmaya çağırarak, “İktidar kayyım atamayı durdurmalı görevi derhal Belediye Meclisi’nin seçtiği Viyan Tekçe’ye devretmelidir” dedi.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti ) Sözcüsü Ayşegül Doğan, Colemêrg Belediyesi’ne atanan kayyıma dair basın toplantısı gerçekleştirdi. 13 Haziran’da kayyıma karşı Colemêrg merkezde saat 15.00’da büyük miting gerçekleştireceklerini söyleyen Ayşegül, yetkinin derhal Belediye Meclisi üyeleri tarafından seçilen Viyan Tekçe’ye devredilmesi için çağrı yaptı.
 
‘İflas eden rejimin son çırpınışları’
 
Kürtlere yönelik hangi hukukun işletildiğini soran Ayşegül, “13 Haziran sabahı Hakkâri belediyemize kayyım atandı. Aslında iflas eden bir rejimin son çırpınışlarını görüyoruz. Niye? Çünkü bu kayyım atanmaya dayanak oluşturabilecek hiçbir şey olmadığı için bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan kanun yok hukuku işletiyoruz demişti ne dedi yargı burada kanunu değil hukuku konuşturmuş ve kararını buna göre vermiştir. DEM Parti olarak soruyoruz. Biz DEM Partililere başta Kürtler olmak üzere bu ülkede yaşayan farklı halklara, inançlara, kültürlere işletilen hukukun adı nedir artık bu hukukun adı konulmalıdır. Çünkü şayet Hakkâri’de ortaya çıkan görüntüler, akademisyenler tarafından sömürgecilik nedir nasıl işletilir, kolonyalizm nedir, kolonyal hukuk nasıl işletilir diye ders olarak anlatılmak istense üzerine söylenebilecek söze gerek kalmayacak kadar işte bu hukuka gönderme yapan bir takım görüntüler ortaya çıkıyor. O nedenle tekrar soruyoruz kanunu değil hukuku konuşturduk derken hangi hukuku kast ettiniz tekrar soruyoruz. 31 Mart seçimleri sonrası ortaya çıkan iradeye saygı duyacağını söyleyen bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Hakkâri’de halkın iradesini gasp etmeye karşı nasıl böyle bir söylem ve ifade ile seçilmiş birinin yerine atanmış bir memuru savunabilir” ifadelerini kullandı.
 
‘Kepez’de uygulanan Hakkâri’de uygulanmıyor’
 
Kürtlerin belediyelerine ayrı hukuk uygulandığını vurgulayan Ayşegül, “Şimdi görevden alınan ve kayyım atanan belediye başkanımızla ilgili günlerdir bir tartışma yürütülüyor. Biz diyoruz ki burada ikili bir hukuk uygulanıyor, biz diyoruz ki adeta düşman ceza hukuk uygulanıyor. Biz diyoruz ki Hakkâri’de yapılan Kepez’de yapılmıyor, biz diyoruz ki Kepez’de uygulanan Hakkari’de uygulanmıyor. Bize neden diye soranlar var. Hatırlatalım, neden bunları söylüyoruz çünkü kayyım rejimi iflas etti ama iflas eden bu rejimin son çırpınışları için kendine bir meşruiyet zemini bulması gerekiyor ya da bir meşruiyet zemini yaratması gerekiyor. Nafile olsa da bu çabalar biz tekrar etmek ve bunun herhangi bir yasal dayanağı olmadığı gibi meşru bir zeminin olmadığını ilk kez duyacaklara bir kez daha hatırlatmak isteriz” dedi.
 
’48 saat boyunca ifadesi alınmadı’
 
Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’a “örgüt üyeliği” iddiasıyla 19 yıl 6 ay ceza verildiğini belirten Ayşegül, şöyle dedi: “5 Haziran’da görülen duruşmada ve bu duruşma öncesi hakkında herhangi bir şey yok. Bir anda bir soruşturma açılıyor, gözaltına alınıyor, 48 saati aşan bir gözaltı süresi uygulanıyor yasal olmayan bir şekilde. Bu süre boyunca belediye başkanımıza söz konusu açıldığı iddia edilen soruşturmayla ilgili hiçbir soru sorulmuyor, ifadesi alınmıyor ama buna rağmen tutuklu bir biçimde duruşmaya getirmek, duruşmada ceza vermek için yani atanan kayyıma sözüm ona bir gerekçe yaratmak için saatlerce, günlerce orada ifadesi alınmadan, herhangi bir soru sorulmadan tutuluyor. Peki, hakkında dosyası olan, davası olan, soruşturma olanları aman efendim DEM Parti’de aday göstermeselermiş diyenlere de buradan bir hatırlatma yapalım yeri gelmişken. Bugüne kadar yerine kayyım atanan hiçbir belediye eşbaşkanımızla ilgili özellikle iktidar medyasının toplumu manipüle etmek için dolaşıma soktuğu ithamlardan dolayı verilmiş bir ceza olmadığını bir kez daha söyleyelim. Defaatle söylüyoruz çünkü kayyım uygulamasıyla ilk kez karşılaşmıyoruz. Bu uygulama üçüncü dönemdir sürdürülmek istenen inatla ve ısrarla vazgeçilmek istenilmeyen bir uygulama.”
 
Yargı tek bir siyasi partinin lehine kararlar alan  araca dönüşmüş
 
“Şimdi hal böyleyken Hakkâri belediye eş başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın hukuki durumu nasıl” diyen Ayşegül, “Bir kere Yüksek Seçim Kurulu aday olmasını engellemiyor, aday olmasının önünde herhangi hukuki bir engel bulmuyor. Çünkü yok fakat başkan olmasını engellemek isteyenler var. Aday olabilirsin ama belediye eşbaşkanlığı yapamazsın bu nasıl bir hukuk bu nasıl bir karar? Bu nasıl bir yargı? Bu ancak güç karşısında eğilip bükülmek isteyen bir yargı olarak izah edilebilir. Güce göre, iktidara göre pozisyon alan ve onun ihtiyaçlarını karşılayan bir yargı tanımlamasını çıkartabilir karşımıza. Yani yargı yalnızca siyasallaşmıyor, yargı artık tek bir siyasi partinin lehine kararlar alan doğrudan bir araca dönüşmüş durumda ne yazık ki. Mehmet Sıddık Akış ile ilgili ilk 2009’da bir soruşturma açılıyor, o dönem kendisi BDP Hakkari İl Eşbaşkanımız. 2009’da açılan bu soruşturma dosyası, 2010’da bir davaya dönüşüyor, 2011’de tutuklanıyor, 1 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 2012’de tahliye ediliyor. Bu dava dosyasıyla ilgili oluşturulan her şey açık ve gizli tanık beyanlarıyla oluşturuluyor, delillerden yoksun bir dava. 60 celse sürüyor, 2014’te yeniden canlanıyor, 60 celse boyunca süren bir dosyadan bahsediyoruz. Dosyada özel yetkili Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi yetkisizlikle dosyayı Hakkâri’ye devrediyor. Hakkâri’ye geldikten sonra bu dosya heyet 20 kez değişiyor. Bugüne dek her duruşma arası en az 6 ay oluyor. Ama 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yapılan ilk duruşmada alelacele savcıdan mütalaa alınarak duruşma sadece 13 gün sonraya yani 5 hazirana erteleniyor” ifadelerini kullandı. 
 
Duyarlı tüm yurttaşları kayyım darbesine karşı itirazlarını yükselmeye çağırıyoruz
 
Ayşegül konuşmasının devamında şunları dile getirdi: “İthamlar yalnızca bunlarla da sınırlı değil. Aslında bu dosya ile hiçbir şekilde ilgisi yok Mehmet Sıddık Akış’ın şu anda tutuklu bulunan. Sıddık Akış’ın tek bir suçu var. Kürt bir seçilmiş olmak. Hakkâri Belediye Eşbaşkanı olmak. Başka da hiçbir suçu yok. Peki neden Hakkari seçildi? Bu tartışmaya bir cevap verelim. Elbette Hakkâri seçimi bir tesadüf değil. Yıllardır bir garnizon gibi kullanılmaya çalışılan bir şehirden bahsediyoruz. Hakkâri, kayyım atandıktan sonra askerin şehre indiği görüntülerle eşbaşkanlarımıza, orada adalet nöbeti tutan milletvekili arkadaşlarımıza, iradelerine sahip çıkmaya çalışan Hakkâri halkına karşı postalların göründüğü ve bunlara yaşanılmak istenen bir şehir olarak orta yerde duruyor. Şimdi hal böyleyken buna bu bir siyasi darbedir demeyelim de ne diyelim? Bu, açıkça demokrasiye yönelik, Türkiye’de bir arada yaşam umuduna yönelik, hukuka yönelik, adalete ve eşitliğe yönelik açık bir darbedir. Çünkü kayyım kötülüktür. Yıkım, talan, halk iradesini tanımama, yok sayma, seçim yaparım ama seçemezsin deme yani sandığa ve demokrasiye olan inancı ve güveni sarsma hamlesidir. O nedenle kayyım rejiminin bu son çırpınışlarına, birlikte dur demek için Türkiye’deki tüm duyarlı yurttaşları, tüm sorumluluk hisseden bu duruma karşı, bunu Türkiye demokrasisine açık bir darbe olarak kabul eden bunu hukukla, yargıyla, yasal düzlemde izah edemeyen herkese DEM Parti olarak birlikte ses çıkarma, beraber itiraz etme çağrısı yapıyoruz.
 
DEM Parti ve belediyelerinin önünde iradeye saygı nöbetleri sürüyor
 
Günlerdir Hakkarililer iradelerine sahip çıkmak için nöbet tutuyorlar. Belediyenin önü atanmış vali dolayısıyla asker ve polis ablukasında. Şayet Hakkari halkı kayyım ile yönetilmek istenseydi atamış kayyımı halktan koruma girişiminde bulunma ihtiyacı duyulmazdı. Ama eğer siz belediyeler, orada yaşayanların eviyse, halkınsa siz onları ait oldukları yerlerden korumak için askere polise ihtiyaç duyuyorsanız demek ki oradaki insanlar kayyımla değil, seçtikleri oy kullandıkları, seçmek için bin bir emek ve bedel ödemek durumunda kaldıkları insanlar tarafından yönetilmek isteniyorlar. Peki ne yapacağız kayyıma dur demek için. Bunun bir başlangıçtan çok, kayyım rejimi için bir sonun başlangıcı olması gerekiyor. Hakkâri son olmalı ve Hakkâri’ye atanan kayyım derhal asıl sahibine görevi devretmeli. Bunun için de herkes itirazını olduğu yerden yükseltmeli ama bir de Hakkâri’ye sahip çıkmalıyız. Hakkâri halkının iradesine, Hakkâri halkının ortaya koyduğu bu direniş gücüne güç katmalı, el vermeli, omuz vermeliyiz. O nedenle biz DEM Parti olarak kayyım atandığı günden beri her yerde süren adalet ve iradeye saygı nöbetleri, halk buluşmaları, DEM Parti’nin olduğu her yerde DEM Parti ve belediyelerin önünde iradeye saygı nöbetleri, halk buluşmaları kayyım atandığı günden beri sürüyor.”
 
13 Haziran’da Hakkari’de buluşmaya çağrı
 
13 Haziran’da Colemêrg’de buluşacaklarını belirten Ayşegül, “13 Haziran’da Hakkâri’de buluşuyoruz. Niçin buluşuyoruz Hakkâri’de? Demokrasi için, adalet için, halk iradesine saygı için Hakkâri’de buluşuyoruz. Olduğumuz yerlerden uçaklarla gelebilenler uçaklarla, otobüslerle, araçlarla yolları çıkıp 13 Haziran’da saat 15.00’te yapacağımız büyük mitinge hepinizi, Türkiye’de kendini adalete, özgürlüğe, eşitliğe, bir arada yaşama ve halk iradesine saygı ve sahip çıkmaya ilişkin sorumlu hisseden tüm yurttaşları Hakkari’de buluşmaya 13 Haziran saat 15.00’te halk iradesine saygıya davet ediyoruz. Çağrımız elbette il ve ilçe örgütlerimize, PM, MYK’mıza, kadın ve gençlik meclislerimize, milletvekillerimize, kongre bileşenlerimize ama asıl çağrımız Türkiye’de gerçekten vicdan sahibi ve bu uygulamalara karşı hala itirazını yükseltebilecek nefesi olan herkesedir. Bu ses gür çıkmadıkça, bu sesi çoğaltmadıkça biz bu adaletsizlik bir çığ gibi büyüyerek hepinizin hayatına sirayet ediyor. O yüzden Hakkâri’de buluşalım, Hakkari halkının iradesine sahip çıkalım, Hakkari halkının direnişinin yanında olalım. 13 Haziran saat 15.00’te orada büyük bir miting yapmak, büyük bir buluşmayla itirazımızı yükseltmek ve kayyım rejimi için sonun başlangıcı demek üzere hepinizi Hakkari merkezde buluşmaya davet ediyorum” dedi. 
 
14 Haziran saat 19’da da Mersin’de Akdeniz Belediyesi’nin önünde buluşma
 
14 Haziran saat 19’da da Mersin’de Akdeniz Belediyesi’nin önünde buluşacaklarını dile getiren Ayşegül, şunları belirtti: “Orada da büyük bir itiraz ve bu adaletsizliğe karşı büyük ve gür bir ses çıkarmak istiyoruz ve bu sesin hep birlikte çıkmasını istiyoruz. Eğer biz bu gerçeği görmez, bize sunulan yalanları gerçek gibi kabul etmeyi tercih edersek, iktidarın çizmek isteği tırnak içinde makul olarak belirlediği sınırlarda muhalefet yapmayı tercih edersek, o zaman ne olur biliyor musunuz? Bakın Türkiye 3 Haziran’dan bu yana yalnızca kayyım konuşuyor peki bu arada neler oluyor? Mesela 9’uncu Yargı Paketi’nde Türkiye’yi neler bekliyor, mesela uygulanmayan 6284 nasıl bir tehlikeye atılabilir o yargı paketiyle mesela etki ajanlığı nedir, bu arada geçen ve onaylanan müfredat nelere getirir neler götürür. İşte tüm bunlar bu tür gündemlerin gölgesinde kalsın yalanlar gerçek gibi dolaşımda kalsın diye kayyım rejimi gibi gündemlerle hepimiz oyalamaya, meşgul etmeye ve hayatımızdan çalınanın muhasebesini yapamayacak hale getirilmeye çalışılıyoruz. Buna hayır demek için bu sorunu başka türlü adlandırmamak, başka türlü tanımlamamak için hep birlikte itiraz etmeliyiz.”
 
İktidar kayyım atamayı durdurmalı
 
Colemêrg Belediyesi’nin meclis üyelerinin çoğunluğunun DEM Partili olduğunu ifade eden Ayşegül, “Sevgili Türkiye halkları bu arada Hakkâri belediyesinin meclis üyelerinin çoğunluğu DEM Partili. Meclis üyeleri olması gerekeni yaptı, belediyeye sokulmuyorlar, giremedikleri belediyenin salonunda yapamadıkları toplantıyı yaptılar ve olması gerekeni Türkiye kamuoyuna gösterdiler. Olması gereken kayyım atamamaktır ama kayyım atadığınızda da eğer gerçekten bu İçişleri Bakanı’nın söylediği gibi geçici bir tedbirse DEM Parti olarak şu çağrıda bulunuyoruz: Kayyım derhal görevi asıl yetkili kişiye, seçilmiş olana devretmelidir. Kimdir bu kişi? Çoğunluğu DEM Partili olan meclis üyelerinin seçtiği başkan vekili Viyan Tekçe. Bu iradeye saygı duymaya davet ediyoruz yetkilileri, kayyım rejimine son vermeye davet ediyoruz. Seçilenlerin yerine devlet memurlarının atandığı, seçilenlerin iradelerinin ve onların seçtiğinin iradelerinin yok saydığı bu rejime artık son vermeye ve Kürtleri ağırlıklı olarak çoğunlukta yaşadığı yerlerin belediyelerine atanan bu kayyım uygulamasına bugün hep birlikte hayır demezsek, bunun ne malum yarın İstanbul’a atanmayacağı. Bunun hiçbir farkının olmadığını söylüyoruz çünkü Hakkâri’de oy kullananın iradesi ile Hakkâri’de siyasi temsiliyeti olanın iradesiyle İstanbul’da olanın siyasi iradesi ve temsiliyeti arasında hiçbir fark görmüyoruz. İkisi de kutsal, ikisi de değerli ve ikisine de saygı duymaya davet ediyoruz yetkilileri” şeklinde konuştu. 
 
‘Kayyım rejimine karşı olmanın yurttaşlık görevi olduğunu unutmayalım’
 
Ayşegül, son olarak şunları dile getirdi: “Kayyımla unutulmamalıdır ki gölgelenmek istenen yalnızca biraz önce saydığımız başlıklar değil, orada yapılmak istenen genişletilmek istenilen patronaj ağları,   mafyatik ilişkiler. Sınır hatlarında ne oluyor ve neden özellikle sınır hatlarına kayyım atamak veya oraya usulsüz taşımalı seçmen taşıyarak oraları elinizde tutmak istiyorsunuz? Ne oluyor orada? Bunu Türkiye kamuoyuna açıklamak zorundasınız. Hangi ilişkiler derinleştiriliyor ve bunu yaparak muhalefeti nasıl aşındırmaya çalıştığınızı da açıklamak zorundasınız. Kayyım rejimine, bu hukuka aykırılığa, bu talana ve bu yıkıma karşı hep birlikte 13 Haziran’da Hakkari merkezde buluşalım ve olduğunuz yerlerde her nerede olursak olalım, bu rejime hayır demenin bir yurttaşlık görevi olduğunu, her birimizin kendi irademize sahip çıkma sorumluluğu olduğunu unutmayalım. Bir kez daha şunu hatırlatalım. Biliyoruz ki kayyım rejimi iflas etti. Bu son çırpınışlar da beyhude çabalardır. Hiçbir mesnetsiz iddia ve yaratmaya çalıştığınız gerekçe ya da komplolar veyahut kumpas davaları ya da soruşturmaları Türkiye’de özellikle de Hakkari gibi yerlerde, eşitsiz koşullarda her şeye rağmen, oy kullanan ve bir arada yaşam hakkına sahip çıkmak isteyen insanları iradelerinden daha güçlü değildir. 13 Haziran'da Hakkâri’de kayyım rejimine karşı yan yana gelmek, itirazımızı ve sesimizi yükseltmek için buluşalım.”