İzmir’de Madımak Katliamı Hafıza Merkezi belgesel film gösterimi

  • 15:02 25 Mayıs 2024
  • Kültür Sanat
 
İZMİR - Madımak Katliamı Hafıza Merkezi belgesel filmi “Çok Kötü Bir Şey Oldu”- Madımak Katliamı ve Ötesi Üzerine Bir Film’in gösterimi İzmir'de gerçekleşti.
 
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) öncülüğünde ve Alevi kurumlarının desteği ile oluşturulan 'Madımak Katliamı Hafıza Merkezi' çalışmalarının beşinci ayağı olan belgesel filmi İzmir Alsancak'taki Mimarlar Odası'nda gösterildi. Gösterime Alevi örgütleri, siyasi parti temsilcileri, sendikalar, Madımak’ta katledilen Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok, insan hakları savunucusu Akın Birdal, Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu ve çok sayıda kişi katıldı.
 
Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın mücadelesi selamlandı
 
Burada konuşan ve “Verdiğimiz mücadele ete kemiğe büründü” diyen Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, Cumartesi Anneleri’nin 1000 haftadır süren mücadelesini selamladı. Nevin, şu ifadelere yer verdi: “ Bugün Cumartesi Anneleri’nin 29 yıldır sürdürdüğü mücadelenin 1000. haftası. Türkiye'nin en acı günlerini yaşadığını 90'lı yıllarda ve Madımak'ta yaşananlar gibi anaların acısı hala yüreğimizde. Bugün 90’lı yıllarda anaların acıları günümüze kadar geldi. Onlar da yakınlarını kaybetti, tıpkı bizim 33 canımızı kaybettiğimiz gibi. Tarih açısından yaşanılan bu insanlık suçlarını hafızalara kazınması gerekiyor. Sis perdesinin dağılması, hakikatlerin açığa çıkması için bizler mücadele edeceğiz ve sürdüreceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”
 
‘Faşizmle yüzleşmeden hakikat arayışı devam edemez’
 
Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Projesi Koordinatörü ve Sanal Müze Yönetmeni Eylem Şen ise, “Biz bu projeyi yaparken madımakta hayatını kaybedenlerin yakınlarına ulaşmaya çalıştık. Sadece bu projede çalışmadık. Biz yıllardır sokakta mücadelemizi sürdürüyoruz.  Çok öfkeliyiz. Asıl suçlular tutuklanmadı. Devlet hakikatin üstünü örttü. 31 yıldır adalet tesis edilmedi. Devlet katliamlarında delil aranmaz. Madımak Katliamı Hafıza Merkezi, hakikat arayışı için yapıldı. Bu katliamın öncesini göreceksiniz bu projede. Madımak’a giden süreci göreceksiniz. Bunun arkasında her kim olursa olsun faşizmle yüzleşmeden hakikat arayışı devam edemez. Tanıklarla birlikte hakikatin belleğini oluşturuyor bu proje. Ve bizler bu katliamların arkasındaki faillerle yüzleşeceğiz” diye belirtti.