6 gazetecinin duruşması ertelendi

  • 13:47 13 Haziran 2024
  • Hukuk
 
İSTANBUL - İstanbul’da Özgür Basın çalışanlarına destek verdikleri için yargılanan 6 kadın gazeteci hakkında "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasından ceza istendi. 
 
Özgür Basın çalışanlarına dönük gerçekleşen gözaltı operasyonlarını protesto etmek amacıyla 29 Nisan 2023'te İstanbul Kadıköy’de bir araya gelen ve darp edilerek gözaltına alınan gazeteciler Serpil Ünal, Yadigar Aygün, Pınar Gayıp, Eylem Nazlıer, Zeynep Kuray ve Esra Soybir hakkında "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" iddiasıyla açılan davanın 3’üncü duruşması, Anadolu Adliyesi 22’nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya avukatlar katılmazken avukatları hazır bulundu.
 
Ceza istendi
 
Sivil polislerin yer aldığı duruşmada iddia makamı esas hakkında mütalaasını sundu. Mütalaada iddia makamı, gazetecilerin tüm ikazlara rağmen gösteri ve toplantıyı sonlandırmadıklarını iddia ederek  "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasından cezalandırılmalarını talep etti.
 
Duruşma ertelendi
 
Mütalaanın ardından avukatlar mütalaaya karşı beyan sunmak için süre talep etti.
 
Son olarak kararını açıklayan mahkeme heyeti, esas hakkında savunmaların hazırlanması için duruşmayı 31 Ekim’e erteledi.