İstanbul ilçelerinde halk toplantısı: Tecridi kırma zamanı

  • 22:39 14 Haziran 2024
  • Güncel
 
İSTANBUL - İstanbul ilçelerinde gerçekleşen halk buluşmasında İmralı’daki mutlak tecride dikkat çekilerek, “ Tecridi kırma ve örgütlülüğümüzü yükseltme zamanı” mesajı verildi.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul’un Kartal ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde tecrit ve kayyım politikalarına karşı halk toplantısı gerçekleştirdi. Kartal ilçesinde Topselvi Mahallesi’nde bulunan Artuklu Derneği’nde gerçekleştirilen halk toplantısına, başta kadınlar olmak üzere çok sayıda kişi katıdı. Toplantı özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından başladı.
 
Kürt özgürlük mücadelesi
 
İlk olarak söz alan Tevgera Jinen Azad aktivisti (TJA) Didem Acabey, Kurdistn ve Türkiye cezaevlerinde tüm tutsakların rehin tutulduğunu vurgulayarak, cezaları bitmesine rağmen, pişmanlık yasasını dayatarak infazlarının yakıldığını söyledi. Kürt özgürlük hareketi 31 Mart seçimlerde büyük bir çıkış yaptığını paylaşan Didem,  Özgürlük Yürüyüşüne işaret ederek şöyle konuştu: “50 yıldır süren mücadelenin geçtiği bütün yollardan birlikte geçtiler köy köyü dolaştılar. 75 arkadaşımız milletvekilleri ve orada bulunan halkımızla birlikte yürüyüşler yaptılar.  Yine kimsenin cesaret edemeyeceği dünyada 191 yerde ön seçim yaptılar.  Çok büyük bir mücadele azmi ile iktidarı ve yüzyıllık inkar politikasıyla kurmaya çalıştıkları sistemi arkadaşlarımız mücadele arkadaşlarımız yoldaşlarımız her boyutta mücadelelerini yükseltti. Her alanda mücadeleyi yükseltme kararı aldılar o anlamıyla özgür olanlarda çok yüksek bir mücadele soluksuz nefessiz bir mücadele yürüyor” dedi.
  
‘Örgütlülüğümüzü yükseltme zamanı’
 
Emine Şenyaşar’ın adalet mücadelesine işaret eden Didem, “Yüz yıllık Cumhuriyet’ten bir adalet arayışı olmadığını biliyoruz. Barış Anneleri’nin yüz yıllık inkar Cumhuriyeti’nde bir arayış olmadığını biliyoruz. Adil bir yaşam özgür bir yaşam eşit bir yaşamın bizim mücadelemizle olacağını biliyoruz” dedi. Kadın hareketi,  kadın mücadelesi ve Kürt özgürlük mücadelesi günden güne büyüdüğüne dikkat çeken Didem,  iktidarın tüm saldırılarına rağmen direnişi büyüteceklerini söyledi. Didem son olarak ise İmralı Adası’nda tutulan ve 39 aydır kendisinden hiçbir haber alınmayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dikkat çekerek sözlerini şöyle noktalıyor: “Kürt toruna demokratik çözüm zamanı diyoruz bulunduğumuz her yerde mücadeleyi yükseltmeliyiz. Bulunduğumuz her alan da tecridi kırmak için farklı çevrelerle çeşitli alanlarla demokratik yapılarla yan yana gelmeliyiz. Örgütlülüğümüzü yükseltme zamanı” diye belirtti.
 
Gaziosmanpaşa
 
DEM Parti Gaziosmanpaşa ilçesinde yapılan halk buluşmasına Demokratik Bölgeler Partisi temsilcileri (DBP), Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) yanı sıra onlarca yurttaş yoğun ilgi ile katılım sağladı.
 
‘Tecridi parçalayalım’
 
Toplantıda konuşma yapan MATUHAYDER Eşbaşkanı Dilek Sönmez Demir, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride değinerek şu ifadeleri kullandı: “4 yıldır Kürt halkı önderinden haber alamıyor. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit artık Kürt halkına sirayet etmiş durumda. Bizlerin öncelik vermesi gereken konu tecridi parçalamak olacaktır. Biz var olan tecridi kırdığımız zaman bütün kapıların anahtarı açılacaktır. Var olan tecridi kırmak için 27 Kasım’dan bu yana Kurdistan ve Türkiye cezaevlerinde farklı aşamalarda ilerleyen bir eylemsellik var. Cezaevindeki tutusaklar her zaman olduğu gibi üstüne düşen sorumluluğu aldılar ve bu tecridi kırmakta kararlılar. Bizler de tutsakların eylemlerini sahipleniyoruz ve mücadele ediyoruz.”
 
Toplantı soru ve cevap kısmı ile son buldu.