‘Asgari ücrete zam, emeklilere insanca yaşanacak ücret’

  • 14:13 10 Temmuz 2024
  • Emek/Ekonomi
 
 
İZMİR – DEM Parti İzmir İl Örgütü, “Ekmek ve Adalet” kampanyası kapsamında, asgari ücrete zam yapılması talebiyle yaptığı açıklamada, "Kaynaklar savaşa değil, halkların ihtiyaçları için kullanılsın" dedi. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İzmir İl Örgütü, “Ekmek ve Adalet” kampanyası kapsamında, asgari ücrete zam yapılması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Çiğli Organize Sanayi girişinde yapılan açıklamada “Asgari ücrete zam, emeklilere insanca yaşayacak ücret” yazılı pankart taşınırken sık sık “Savaşa değil halka bütçe”, “Saraya değil halka bütçe” ve “İnsanca bir yaşam istiyoruz” sloganları atıldı. DEM Parti il ve ilçe örgütü üyelerinin katıldığı açıklamada basın metnini DEM Parti il yöneticisi Hatice Erdoğan okudu.
 
‘Asgari ücret açlık sınırının altında kaldı’
 
İktidarın asgari ücrete temmuz ayında zam yapmayacağını söylediğini belirten Hatice, emeklilerin açlığa ve yoksulluğa terk edildiğini ifade etti. Emeklilerin temmuz ayında sıfır zam riski ile karşı karşıya olduklarını dile getiren Hatice, “Asgari ücret sınırının altına düştü, bıçak kemiğe dayandı. İktidarın Ocak 2025’e kadar bu parayla geçineceksiniz dediği 17 bin 2 TL, şimdiden açlık sınırının altında kaldı. Nisan 2024’te dört kişilik bir aile için açlık sınırı, 17 bin 750 TL, yoksulluk sınırı 61 bin 500 TL. Zamlar durmuyor, ücretlerimiz günbegün eriyor. Artık yeter diyoruz!” şeklinde konuştu.
 
‘Kaynaklar savaşa değil, halkların ihtiyaçları için kullanılsın’
 
Temmuz ayında asgari ücrete üçer aylık dönemlerle yılda en az dört defa zam yapılması gerektiğini kaydeden Hatice, asgari ücretin yoksulluk sınırının en az yarısı tutarında olmasını istediklerini paylaştı. En düşük emekli maaşının da en az asgari ücret kadar olmasını talep ettiklerini belirten Hatice, şu ifadelere yer verdi: “Kaynaklar, savaş, silahlanma, sermaye transferleri için değil, halkların temel ihtiyaçları için kullanılsın. Biz DEM Parti olarak, bu haklı taleplerin sokakta, iş yerlerinde, okulda, mahallede mecliste sesini yükseltmeye söz veriyoruz. Tüm emekçi halkları, insan onurunu yaraşır bir yaşam için ortak mücadeleye çağırıyoruz."
 
Açıklama, sloganlarla sona erdi.