Hespit’te yeni kalekol inşa ediliyor, köylüler tepkili

  • 09:05 12 Haziran 2024
  • Ekoloji
 
ŞIRNEX - Hezex’te askerler, valilik talimatıyla kalekol inşa ediyor. Yapılan kalekollar yurttaşların evlerinin bulunduğu alanları da işgal ediyor.
 
Kurdistan kentlerinde “güvenlik” adı altında inşa edilen kalekol sayısı artıyor. Özel savaş politikalarının bir parçası olarak inşa edilen kalekollara dair havuz medyanın bu konuya dair en son servis ettiği bir habere göre 2018 itibarıyla 68 kalekol tamamlandı.Yapım çalışmaları 2008 yılında başlayan kalelollar, özellikle Kurdistan’da doğa talanına da neden oluyor. 
 
Kalekol ve karakol inşaları ile gündemden düşmeyen kentlerden biri de Şirnex (Şırnak). Şirnex’in Hezex (İdil) ilçesinde Hespit (Yerbaşı) köyünde kalekol yapılması  bölgede yaşayan yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. 29 Mayıs’ta yapımına başlanan kalekolun yurttaşların avlularının bulunduğu alanı da işgal ettiği belirtildi. Yurttaşlar askerlere kalekolun yapılmasını istemediklerini belirttiklerinde, “Bu valilik kararı, elimizden gelen bir şey yok” yanıtı aldıkları öğrenildi.
 
Konuya ilişkin ulaştığımız yurttaş, kardeşinin evinin avlusunu da işgal edecek şekilde yapılan kalekolun eve 5 metre yaklaştığını aktardı. Yurttaş, askerlere kalekol yapımı için 10 dönümlük arazi verdiklerini ancak onların bunu kabul etmeyerek belirtilen yere (abisinin evinin yanı) yapmakta ısrarcı olduklarını dile getirirken, tepkilerine rağmen kalekol inşasının devam ettiğini aktardı.