Gazze Şeridi'nde 38 bin 153 kişi yaşamını yitirdi

  • 16:05 7 Temmuz 2024
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas hükümetinin Sağlık Bakanlığı dokuz aylık savaşta İsrail saldırılarında ölenlerin sayısının 38 bin 153’e yükseldiğini bildirdi.
 
Bakanlık pazar günü yaptığı açıklamada, dokuz ay önce İsrail ile savaşın başlamasından bu yana Filistin topraklarında ölenlerin sayısının 38 bin 153'e yükseldiğini duyurdu. Açıklamada son 24 saat içinde en az 55 kişinin öldüğü belirtilirken, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde 87 bin 828 kişinin de yaralandığı ifade edildi.
 
İsrail’de protestolar
 
Öte yandan İsrailli göstericiler, hükümetin Hamas ile bir rehine anlaşmasına varmasını talep ederek Tel Aviv'de ikinci gün üst üste yolları kapattı.
Bayrak sallayan göstericiler Tel Aviv'deki bir kavşakta trafiği durdurarak seçim çağrısında bulundu ve hükümetten Gazze'de kalan rehinelerin serbest bırakılması için daha fazlasını yapmasını istedi.
 
Polis, bugün yapılması planlanan miting öncesinde Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Kudüs'teki konutunun çevresinde güvenliği artırdı.
 
Önceki gün hükümet karşıtı göstericiler bir otoyolu kapatmış ve yetkililer yolu açmak için tazyikli su kullanmıştı ve atlı polislerle çatışmalar yaşanmıştı.