Avrupa’da ‘Asya Kaplan Sivrisineği’ salgını

  • 15:37 12 Haziran 2024
  • Dünya
 
 
HABER MERKEZİ - ECDC, ateşli hastalıklara neden olan ve Asya Kaplan Sivrisineği olarak bilinen sivrisinek türünün Avrupa’da yayılmaya başladığını açıkladı.  
 
Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), yaptığı açıklamada, ateşli hastalıklara neden olan ve Asya Kaplan Sivrisineği (Aedes albopictus) olarak bilinen sivrisinek türünün Kuzey, Doğu ve  Batı Avrupa’da yayılmaya başladığını duyurdu.
 
Dang, chikungunya ve Zika virüslerini bulaştırmasıyla bilinen Asya Kaplan Sivrisineğinin Avrupa'da Kuzeye, Doğuya ve Batıya doğru yayıldığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:
 
“Şu anda 13 Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı (AB/AEA) ülkesinde kendi kendini idame ettiren popülasyonlara sahiptir. Sarıhumma, dang, chikungunya ve Zika virüslerinin vektörü olan Sarı Humma Sivrisineği (Aedes aegypti) yakın zamanda Kıbrıs'a yerleşmiştir. Patojenleri bulaştırma konusundaki önemli kabiliyeti ve insanları ısırmayı tercih etmesi nedeniyle Avrupa'nın diğer bölgelerinde de görülme potansiyeli endişe vericidir. Batı Nil virüsünün yayılmasından sorumlu olan Culex pipiens sivrisineği Avrupa'ya özgüdür ve AB/AEA genelinde mevcuttur.”
 
Yayılma nedeni iklim değişimi 
 
İklim değişikliğinin bir sonucu olarak çevresel faktörlerin bu tür sivrisineklerin çoğalmasında etken olduğunun vurgulandığı açıklamada, “İklim değişikliğinin, sivrisinek popülasyonlarının oluşması ve büyümesi için elverişli çevresel koşulların yaratılması yoluyla sivrisinek kaynaklı hastalıkların Avrupa'da yayılmasını büyük ölçüde etkileyeceği tahmin edilmektedir” diye kaydedildi.
 
İspanya’nın Sevilla kentinde semptomlar görüldü 
 
Bu yıl Mart ayı başında İspanya'nın Sevilla kentinde semptomların başladığı, yerel olarak edinilmiş bir Batı Nil virüsü enfeksiyonu vakasının bildirildiğinin aktarıldığı açıklamada, “Her ne kadar münferit bir vaka olsa da bu durum Batı Nil virüsünün bulaşmasının, muhtemelen uygun iklim koşulları nedeniyle yılın çok erken dönemlerinde gerçekleşebileceğini vurgulamaktadır” denildi.
 
Korunmaya dair öneriler 
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen ECDC Direktörü Andrea Ammon, uluslararası seyahatlerin de sivrisinekle bulaşan hastalıkların yayılma olasılığını artıracağı uyarısında bulunarak, şunları ifade etti: “Avrupa, iklim değişikliğinin istilacı sivrisineklerin daha önce etkilenmemiş bölgelere yayılması ve dang gibi hastalıkları daha fazla insana bulaştırması için nasıl daha elverişli koşullar yarattığını şimdiden görmektedir. Dangın endemik olduğu ülkelerden uluslararası seyahatlerin artması, ithal vaka riskini ve kaçınılmaz olarak yerel salgın riskini de artıracaktır. Avrupa'da en fazla risk altında olan bölgelerde vektör kontrol önlemleri, vakaların erken tespiti, zamanında gözetim, daha fazla araştırma ve bilinçlendirme faaliyetleri ile birlikte kişisel koruyucu önlemler çok önemlidir."