14 Haziran 2019: Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi kuruldu

  • 09:04 14 Haziran 2024
  • Tarihte Bugün
 
Amûdê'de gerçekleştirilen kongre ile Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi'nin kuruluşu ilan edildi. Qamişlo Kantonu’nun Amûdê ilçesinde gerçekleştirilen kongrede,  ‘Özgür Kadının Sesi Halkların Özgürlük Teminatıdır’ ve ‘Kadın Özgürlüğünü Korumak, Şehitlerin Yarattığı Değerleri Korumaktır’ yazılı pankartlar asıldı. 
 
Kongreye Kuzey ve Doğu Suriyeli Arap, Kürt, Süryani, Ermeni, Keldani, Çeçen ve Çerkez kadınlar ulusal kıyafetleriyle katıldı.
 
Güney Kürdistan’dan gelen heyet ile birlikte akademisyenlerden oluşan heyet, şehit aileleri, siyasi partiler ve Özerk Yönetim temsilcileri, Suriye Kadın Meclisi ve Kongreya Star üyeleri, kadın örgütleri temsilcileri, YPJ, İç Güvenlik Güçleri ve Süryani Kadın Savunma Güçleri, aktivistler ve aydınlar da kongrede hazır bulundu. Kongre sonunda Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi'nin kuruluşu ilan edildi. 
 
Tarihte önce çıkan diğer önemli olaylar şöyle:
 
1835: Rus kadınların ilk yayıncılık kooperatifinin üç kurucusundan biri olan Maria Trabnikova doğdu. 
 
1904: 2’nci Dünya Savaşı’nın en önemli gazeteci-fotoğrafçılarından ABD’li Margaret Bourke-White. Life dergisinin ilk kadın fotoğrafçısıydı. 1930’da Sovyetler Birliği'ne girmesine izin verilen ilk Batılı fotoğrafçı oldu. Life dergisinde yayınlanan, beyaz bir aileyi gösteren "Dünyanın En Yüksek Yaşam Standardı"nı ilan eden bir tabelanın önünde duran sel mağdurları Afro Amerikalıların yer aldığı fotoğrafı bütün dünyada ün kazandı. 
 
1907: Norveç'te kadınlar oy kullanma hakkını kazandı.
 
1913: 4 Haziran’da İngiliz Kraliyet Yarışı sırasında elinde kadınlar için oy hakkı talep eden süfrajet hareketin flamasıyla, Kral 5. George’un atının önüne atlayarak yaşamını yitiren EmilyDavison  görkemli bir cenaze töreniyle uğurlandı. 
 
1991: İsviçre’de kadın, erkek eşitliğini kabul eden anayasa maddesinin uygulanması talebiyle greve gittiler.
 
1993: Tansu Çiller Türkiye'nin ilk kadın başbakanı seçildi. Ancak tarihe savaş suçu işleyen ve erkek tarzıyla siyaset yapan biri olarak geçti. 
 
2006: Kadınların deneyimleri ve tanıklıklarından yararlanarak erken evlilikleri anlatan ‘Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım’ filmi Alman Kültür Merkezi’nde gösterildi. 
 
2015: İsviçre’de yaşayan kadınlar İsviçre Kürt Kadın Hareketi öncülüğünde düzenlenen 2’nci Sakine Cansız Kadın Festivalinde bir araya geldi.
 
2019: İsviçre’de kadınlar 28 yıl sonra bir kez daha grev yaptı. 1991 yılında, yine 14 Haziran’da gerçekleşen grevden 28 yıl sonra kadınların talepleri kısmen aynı oldu. Yine ‘eşit işe eşit ücret’ talep edildi. Ayrımcılık, cinsel taciz, ev-bakım işinde eşit bölüşüm ve adil ücretlendirme, eğitimde eşitlik de talepler içinde yer aldı. 
 
2022: Avrupa Gazeteciler Federasyonu (IFC) İzmir'de düzenlenen Genel Kurulu’nda başkanlığa ilk kez bir kadın seçildi.