22 Mayıs 2016: Gasp edilen hakları için yürüdüler

  • 09:04 22 Mayıs 2024
  • Tarihte Bugün
Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu öncülüğünde "TBMM Boşanma Komisyonu haklarımızı gasp ediyor" şiarıyla yürüyüş düzenlendi.
 
İstanbul’da Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, "TBMM Boşanma Komisyonu haklarımızı gasp ediyor" şiarıyla Süreyya Operası'ndan Khalkedon Meydanı'na yürüyüş gerçekleştiren binlerce kadın, "Boşanma Komisyonunuz batsın haklarımızı gasp ettirmiyoruz" pankartı ile "Aile dedikleri şiddet yuvası gel de boşanma", "Bir kereden çok şey olur Ensar Vakfı kapatılsın", "Kadınlar sokağa komisyonla kavgaya" ve "Komisyon sen hayırdır!" dövizlerini açtı. Kadınlar zılgıt ve alkışlar eşliğinde "Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz", "Kadın cinayetleri politiktir", "AKP elini bedenimden çek", "O rapor Meclis'ten geçmeyecek", "Jin Jiyan azadi", "Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor", "Haklarımızı yedirmeyiz" ve "Her yer katliam katiller aramızda" sloganlarını attı. 
 
Tarihte öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle:
 
1962: Türk Kadınlar Birliği Kongre gerçekleştirdi. Günseli Özkaya Başkan seçildi.
 
2016: İzmir Kadın Eylem Grubu, TBMM Boşanma Komisyonu'nun kadınların boşanma sürecindeki haklarını elinden almasını ve istismara uğrayan çocukların istismarda bulunanlarla evlendirilmesini içeren rapora ilişkin protesto eylemi gerçekleştirerek, raporu yırttı.
 
2020: Amed’de çalışma yürüten Rosa Kadın Derneği'ne polisler tarafından baskın düzenlendi.
 
2022: Dersim’de "Ellerimizle yaratacağımız yeni bir dünya heybemizde, özgürlük var" sloganıyla Kadın Çalıştayı düzenlendi.