Uzmanlar uyarıyor: İdrar kaçırmanın tedavisi mümkün

  • 09:03 31 Mart 2024
  • Sağlık/Spor
 
 
HABER MERKEZİ - İdrar kaçırmanın kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla olduğuna dikkat çeken uzmanlar,  bu durumdaki hastaların mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. 
 
İdrar kaçırma, kontrol edilemeyen idrar sızıntısı şeklinde tanımlanabilir ve hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmekle birlikte, kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla rastlanır. Yaşın ilerlemesiyle bu durumun hem kadınlarda hem de erkeklerde daha sık görüldüğü belirtiliyor. İdrar kaçırma sorunu, çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bayındır Sağlık Grubu'ndan Dr. İbrahim Başar Önal, yaşlanmanın doğal bir süreci olarak kabul edilen idrar kaçırmanın, sürekli hale gelmesi durumunda mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini vurguluyor. 
 
Zorlu normal doğumların idrar kaçırmaya etkisi
 
Obezite, hamilelik, zorlu doğumlar, ilerleyen yaş, menopoz, şeker hastalığı, demans, Alzheimer hastalığı, idrar torbasında meydana gelen sarkmalar, idrar yolu ve vajina enfeksiyonları, bazı ilaçların kullanımı ve genetik faktörler idrar kaçırmanın nedenleri arasında sayılıyor. İbrahim’e göre, kadınlarda idrar kaçırma iki ana şekilde görülüyor. Bunlardan biri acil ve şiddetli tuvalet ihtiyacı hissiyle karakterize olan 'sıkışma tipi idrar kaçırma', diğeri ise özellikle zorlu doğumların ardından gelişebilen 'stres tipi idrar kaçırma'. İdrar kaçırma, gülerken, öksürürken, hapşırırken, koşarken, zıplarken veya ağır bir şey kaldırırken meydana gelebiliyor. 'Mixt tip idrar kaçırma' ise sıkışma ve stres tipi idrar kaçırmanın bir arada olduğu durumu ifade eder. Tedavi yöntemleri arasında cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler, ilaç tedavisi bulunuyor.
 
Jinekolojik muayenenin önemli 
 
İbrahim, idrar kaçırma şikayetiyle karşılaşıldığında, utanç ve gizleme eğiliminin üstesinden gelmek için detaylı bir hastalık öyküsünün alınması gerektiğini belirtiyor. Dikkatli bir jinekolojik muayenenin yanı sıra, idrar testi ve idrar kültürü gibi tetkiklerle enfeksiyonların dışlanması gerektiğini vurgulayan İbrahim, aşırı kilolu hastalar için diyet ve egzersiz programları, kabızlık sorunu olanlar için diyet düzenlemeleri ve ilaç tedavisi, kontrolsüz şeker hastalığı bulunanlar için ilaç ve diyet düzenlemeleri öneriyor. İbrahim ayrıca, menopoza bağlı vajinal kuruluğu giderecek tedaviler, sigara ve alkol tüketiminin azaltılması, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi ve pelvik kas güçlendirici egzersizlerin tedavi planının bir parçası olduğunu vurguluyor.
 
Doğru tedavi planlaması 
 
Stres tipi idrar kaçırma genellikle cerrahi yöntemlerle, sıkışma tipi idrar kaçırma ise ilaç tedavisiyle yönetilir. Tedavi sürecinin, idrar kaçırmanın türüne göre iyi planlanması gerektiğini ifade eden İbrahim, cerrahi işlemlerin genellikle vajinal yol kullanılarak yapıldığını, bu sayede hastaların idrarlarını daha iyi tutabildiklerine işaret ediyor. Ayrıca, pelvik kasları güçlendirecek egzersizlerin, hormonal tedavilerin ve vajinal lazer uygulamalarının da tedaviye yardımcı olduğunu ekliyor.