Munzur Gözeleri büyülüyor

  • 09:06 11 Ocak 2024
  • Jin Galeri
Rozerin Gültekin
 
DERSIM - Dersim Katliamı sürecinde halkı göğsünde saklayan Munzur Dağları eteklerinde yer alan ve efsanelere konu olan Munzur Gözeleri, rant projelerine karşı direnerek 4 mevsimde doğal güzelliği ile dikkat çekerken, şimdilerde de karın yağışı ile büründüğü beyazla büyülüyor.
 
Dersim’in kent merkezine 80, Pulur (Ovacık) ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki Ziyaret köyünde bulunan ve Munzur Çayı’nın ana kaynağını oluşturan Munzur Gözeleri, kutsallık kimliği ile ön plana çıkıyor. Munzur Dağları’nın eteklerindeki kayaların arasından çıkan suları, çevresindeki bitki çeşitliliği ve şelaleleriyle ayrı bir güzellik sunan Munzur Gözeleri, suların çıktığı yerdeki küçük kaya oyuklarında mumlar yakıp, dilekler dileyen misafirlerini ağırlıyor. Efsanelere göre Munzur Gözeleri, dağların eteğindeki bir köyde yaşayan Munzur isimli çobanın elindeki kovada bulunan sütün dökülmesi ve sütün döküldüğü yerden su fışkırması ile oluştuğuna inanılıyor.
 
Direniş sonucu rant projesi iptal edildi
 
Her yıl Türkiye'den, Kurdistan’dan ve dünyanın birçok yerinden ziyaretçilerini ağırlayan Dersim’in kutsal yerlerinden olan gözelerde “görüntü kirliliğini gidermek” gerekçesiyle Tunceli Valiliği koordinesinde Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından proje hazırlandı. Proje, Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca Haziran 2019’da onaylandı. 8 milyon lira harcanacak proje için bölge halkı ile ortaklaşılmazken, proje kapsamında Munzur suyu üzerine çelikten köprüler, iki otopark, camping stant üniteleri, kurban kesme ve piknik yerleri yapılması planlanıyordu. Gözelere girişlerin ücretli hale getirilmesinin de amaçlandığı proje için avukatlar başvuru yaptı. 2020 yılının Ağustos ayında Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına projenin durdurulması için yapılan başvurunun yanında, iptali için de Danıştay 13’üncü Dairesi’nde dava açıldı. Dava sonucu Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi ihalesinin iptal kararı verildi.
 
 
Munzur Gözelerİ her şeye rağmen varlığını koruyor
 
İrili ufaklı 40 tane gözenin bulunduğu alanda Sırlanma Mekanı da yer alıyor. Gözelere ziyarete gelen ziyaretçiler burada dileklerde bulunarak mumlar yakıyor. Dersim Katliamı’nda kadınların, çocukların kurtarıcısı olan ve onları göğsünde saklayan Munzur Dağları’nın eteklerinden akan sular ve doğası, 4 mevsim boyunca ayrı bir tablo oluşturuyor. Bahar ve yaz aylarında yeşilliğin her tonunu kendinde toplayan gözeler kışın da karın beyazlığında temiz bir başlangıcı temsil ediyor. Bereketle akan Munzur suyu, Dersim Katliamı’nda kana bulansa da adeta beyaz güvercinin kanatlarını andıran dağlarından bugün gürül gürül akıyor.