Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi

  • 16:47 23 Mayıs 2024
  • Hukuk
 
 
AMED - Licê’de çocuğa işkenceye dair devam eden yargılamada mütalaa sunan iddia makamı, sanıkların cezalandırılmasını istedi. 
 
Amed’in Licê ilçesinde 21 Mart 2023 Newroz kutlamaları sonrası bir çocuğun kaçırılması ve işkenceye maruz kalmasında fail olan polisler hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Y.D.’nin ailesi ve avukatı Mehdi Özdemir duruşma salonunda hazır bulunurken, fail polislerden İlçe Emniyet amirleri Aykut Oral ile polisler İsmail Akkuş, Emre Özcan, Gökhan Bay ve Hayrettin Çakmak duruşmaya katılmadı. Faillerin avukatlarının katıldığı duruşma kimlik tespitiyle başladı.
 
Savcı mütalaasında “sanıkların mağduru 25-30 dakika araçta tutarak sert cisimle darp etmek suretiyle üzerlerine atılı ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve mağdurun telefonunu atmak suretiyle ‘mala zarar verme’ suçunu işledikleri’ gerekçesiyle cezalandırılmasını istedi. Savcı her bir fail için “kişiyi hürriyetinden yoksan bırakma” suçundan 14 yıla kadar, “mala zarar verme” suçundan da 6 aya kadar ceza verilmesini talep etti.
 
Ertelendi
 
Mütalaaya karşı söz alan Avukat Mehdi Özdemir, ek süre talebinde bulundu. Ek süre talebini kabul eden mahkeme heyeti, polisler hakkında uygulanan adli kontrol şartlarının devamına karar vererek, duruşmayı 5 Haziran’a erteledi.