Son 24 saatte 8 kadın katledildi

  • 09:48 24 Haziran 2024
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Son 24 saatte 6 farklı kentte 8 kadın evli olduğu ya da boşandığı erkekler tarafından katledildi. 
 
İktidarın politikaları sonucuna kadına yönelik şiddet ve kadın katliamları her geçen gün artıyor. Ajansımızın yayınladığı şiddet çetelesine göre mayıs ayında en az 34 kadın katledildi. 20 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Son 24 saat içerisinde ise 6 farklı kentte 8 kadın katledildi. Bu katliamların tamamı, kadınların evli olduğu ya da boşanmak istediği ve boşandığı erkekler tarafından gerçekleştirildi. 
 
İzmir’de iki kadın katledildi 
 
İzmir’in Konak ilçesinde, önceki gece 23.00 sıralarında, Rıdvan Kahraman (32), evli olduğu Fatma Kahraman’ı ateşli silahla ağır yaraladı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından hastaneye götürülen Fatma yaşamını yitirdi. Rıdvan Kahraman, Denizli Otobüs Terminali’nde polis tarafından yakalandı.
 
Aynı gece, 01.30 sıralarında, Sedat Mertoğlu (38), boşanma aşamasında olduğu Gülsüm Mertoğlu'nu (33) kesici aletle yaraladı. Olay yerine gelen sağlık ekiplerince hastaneye götürülen Gülsüm, hayatını kaybetti. Hırsızlık suçundan çok sayıda kaydı bulunan Sedat Mertoğlu’nun yakalanması için polisin çalışmaları sürüyor.
 
Adana'da toplu katliam 
 
Adana’nın Seyhan ilçesinde Hakim Eba (23), kayınpederinin evinin önüne gelip, boşanma aşamasında olduğu Şükran Eba'ya (19) ateşli silahla katletti. Fail ardından, kayınbiraderi Muhammet Erat, kayınvalidesi Leyla Erat ve kayınpederi Turgut Erat’ı da ateşli silahla katletti. Fail Hakim Eba’nın yakalanması için çalışmalar devam ediyor.
 
Balıkesir’de de kadın katliamı 
 
Balıkesir’in Gönen ilçesinde Cevri Gökyıldız (62), evli olduğu Maizer Gökyıldız’ı (55)  ateşli silahla katletti. Ardından aynı silahla kendini vuran Cevri Gökyıldız ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Durumu kritik olan fail entübe edildi.
 
Amed’de bir kadın katledildi 
 
Amed’de dün sabah saat 10.15 sıralarında Hilal Kar, ateşli silahla katledildi. Dini nikahla evli olduğu M.D. tarafından katledildiği belirtiliyor. Failin yakalanması için çalışmaların sürdüğü ifade edildi. 
 
Antalya’da kesici aletle katletti
 
Antalya’da Abdülkadir Kocaoğlu, boşandığı Ayten Çağıran’ı kesici aletle katletti. Olay yerine gelen polis ekipleri faili gözaltına aldı, sağlık ekipleri ise Ayten’in yaşamını yitirdiğini belirledi. 
 
Dîlok’ta kadın katliamı 
 
Dîlok’un (Antep) Ereban (Araban) ilçesinde Mehemt Emin Mercandağı, evli olduğu Fatma Mercandağı’nı ateşli silahla katletti. Fail olay yerine gelen jandarma tarafından gözaltına alındı.