İmralı için yeni görüş başvurusu

  • 11:58 23 Mayıs 2024
  • Güncel
 
İSTANBUL - Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 38 aydır haber alamadıkları müvekkilleri Abdullah Öcalan ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tecrit koşulları altında tutulan ve 38 aydır kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları, müvekkilleri ile görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'ne yeni başvurularda bulundu. Başvurular, Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Mazlum Dinç, Rezan Sarıca, Raziye Öztürk ve Faik Özgür Erol tarafından yapıldı. Avukatlar, İmralı’daki diğer müvekkilleri Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için de görüşme başvurusu yaptı.
 
Görüşmeler yasaklarla engelleniyor
 
Avukatlar müvekkilleri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için yaptıkları görüşme başvurularının çoğuna yanıt verilmezken görüşmeler, Bursa İnfaz Hakimliği tarafından "disiplin cezaları" gerekçe gösterilerek 6 aylık periyotlarla "avukat görüş yasağı" kararları ile engelleniyor.
 
8 yılda en az 13 kez 6 aylık avukat görüş yasağı
 
Darbe teşebbüsü sonrası 2016 Temmuz ayında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) boyunca verilen avukat görüş yasağı, Şubat 2018 tarihine kadar sürdürüldü. Bu tarihten sonra avukatların görüşme talepleri, 6 aylık sürelerle yasaklanmaya başladı.
 
Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer tutsaklara dönük verilen son 6 aylık avukat görüş yasağı kararı ise 3 Mayıs 2024 tarihinde Bursa İnfaz Hakimliği tarafından verildi.
 
Son yasak kararı ile birlikte Abdullah Öcalan'a son 8 yılda en az 13 kez 6 aylık avukat görüş yasağı getirilme kararı verilmiş oldu.