Devletin öğrencilere yemek sağlama yükümlülüğü yokmuş!

  • 15:36 27 Mart 2024
  • Hukuk
 
ANKARA - Tuzluçayır Kadınları Derneği’nin “Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek her çocuğun hakkı” kampanyası kapsamında MEB’e açtıkları davaya ilişkin mahkeme, “Devletin okullarda eğitim alan tüm çocuklara ücretsiz yemek sağlama gibi bir pozitif yükümlülüğü bulunmadığına” karar verdi. 
 
Ekmek ve Gül’ün çağrısını yaptığı “Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek her çocuğun hakkı” kampanyası kapsamında Tuzluçayır Kadınları Derneği’nin Millî Eğitim Bakanlığı’na açtığı dava 21 Şubat tarihinde Ankara 3. İdare Mahkemesi tarafından görüldü. Bugün davacılara tebliğ edilen kararda “Devletin okullarda eğitim alan tüm çocuklara ücretsiz yemek sağlama gibi bir pozitif yükümlülüğü bulunmadığı” denilerek davanın reddine karar verildi. 
 
Söz konusu karara ilişkin Ekmek ve Gül, konuya dair yazılı açıklama yaptı. 
 
Açıklamada, mahkeme heyetinin verdiği kararda “kaynakların sınırlı olduğunu”, “eğitim hakkı da dahil olmak üzere sosyal ve ekonomik hakların gerçekleştirilmesinin ölçüsü konusunda, yasama organının bir takdir yetkisi olduğunun” ifade edildiği ve “Devletin okullarda eğitim alan tüm çocuklara ücretsiz yemek sağlama gibi bir pozitif yükümlülüğü bulunmadığına” karar verildiği belirtilerek, “İnsanca bir yaşam sürdürebilmek için her talebimizde karşımıza çıkartılan “Kaynak yok bahanesini kabul etmiyoruz. Mahkemenin iktidar adına konuşarak ‘kaynak yok’ demesi, çocuklar okullarda açlıktan bayılırken, açlık yüzünden eğitim hakkına erişimi engellenirken bu kararı kabul etmiyoruz” denildi.
 
Mücadele vurgusu
 
Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Sermayedarlara, yandaş vakıf ve tarikatlara halkın cebinden alınan paralarla tüm teşvikler akıtılıyor. Halkın parasının halk için kullanılması, Milli Eğitim Bakanlığının çocukları aç bırakmak gibi bir yetkisi olamayacağını göstermek, okullarda her çocuğa bir öğün ücretsiz yemek verilmesi için mücadeleye devam edeceğiz. Okul okul, iş yeri işyeri, mahalle mahalle, sokak sokak okullarda her çocuğa bir öğün ücretsiz yemek verilmesi talebini örgütlemeyi sürdüreceğiz.”