Qerejdax'da ve Bismil’de yangınlar kontrol altına alındı

  • 20:33 23 Haziran 2024
  • Ekoloji
 
AMED - Xana Axpar ile Riha’nın Wêranşar ilçeleri arasında yer alan Qerejdax bölgesinde çıkan yangında binden fazla dönümlük alan yandı. Yangın kontrol altına alındı. Bismil’de ise Şentepe Mahallei’nde çıkan yangın büyürken, belediye ekipleri ve yurttaşların müdahalesi ile kontrol altına alındı.
 
Amed'in Xana Axpar (Çınar) ile Riha'nın (Urfa) Wêranşar (Viranşehir) ilçeleri arasında yer alan Qerejdax bölgesinde saat 16.00 sıralarında çıkan yangında binlerce dönümlük alan yandı. Yangına ilk müdahale yurttaşlar tarafından yapılırken, ardından bölgeye itfaiye ve helikopter sevk edildi. 
 
Binlerce arı öldü 
 
Yangında can kaybı yaşanmazken, yurttaşların Balormanı diye adlandırdığı bölgede 600’e yakın arıkovanındaki binlerce arı, çok sayıda bitki ile hayvan türü öldü. Yangının şimşekten dolayı başladığı belirtilirken, bir süre sonra kontrol altına alındı. 
 
Yine yangının çıktığı alana Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, Xana Axpar Belediye Eşbaşkanı Semra Akyüz ile siyasi parti temsilcileri geldi.
 
Bismil’de yangın
 
Amed’in Bismil ilçesine bağlı Şentepe Mahallesi’nde yangın çıktı. Kent merkezine yakın bir bölgede çıkan yangın rüzgarın etkisiyle büyüdü. Bismil Belediye Eşbaşkanları Mizgin Ekin ve Güven Tanrıkulu bölgeye giderken, evlere doğru büyüyen yangına belediye ekipleri ve yurttaşlar müdahale ederek, kontrol altına aldı.
 
Meteorolojiden uyarı
 
Meteoroloji Diyarbakır 15’inci Bölge Müdürlüğü, acil kodlu bir açıklama yayımlayarak, hava koşullarının kötüleşeceğini, orman ve anız yangınlarına karşı tedbirli olunması uyarısında bulundu. Meteorloji, bölgedeki Amed, Riha (Urfa), Mêrdîn, Êlih (Batman), Şirnex, Sêrt illeri için uyarıda bulundu. Yapılan açıklamada, “Hava sıcaklığının 35°C ve üzerinde, nispi nemin yüzde 30 ve altında, maksimum rüzgâr hızının saatte 40 km ve üzerinde olması durumunda ‘Meteorolojik Koşullar Nedeniyle’ orman ve örtü yangınlarının meydana gelmesi ile anız yangınlarının yayılması riski artmaktadır” denildi.