Filistin'de aralarında çocukların da olduğu 12 kişi katledildi

  • 14:25 11 Haziran 2024
  • Dünya
 
 
HABER MERKEZİ - İsrail, Gazze Şeridi’nin çeşitli yerlerinde bulunan evlere düzenlediği saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu 12 Filistinli yaşamını yitirdi.
 
İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana aralıksız bir şekilde sürüyor. Gazze kentinin Ed-Derac Mahallesi'nde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan Aşur ailesine ait bir evin enkazı altından çoğu çocuk 8 kişinin cenazesine ulaşıldığı belirtildi. Ayrıca İsrail savaş uçaklarının Abu Alba ailesine ait bir evi bombalaması sonucu 1 Filistinli hayatını kaybederken evin enkazından çok sayıda kişi de yaralı olarak kurtarıldı. Açıklamada Şehy Rıdvan Mahallesi'nde yıkılan bir evin enkazında da kayıp kişileri arama çalışmalarının devam ettiği bilgisi paylaşıldı. 
 
Çadırlar doğrudan hedef alındı 
 
Öte yandan yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre İsrail savaş uçakları, Cibaliya Mülteci Kampı'nda bir evi hedef aldı. Saldırıda 1 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi yaralandı. Gazze'nin güneyinde bulunan Refah kentinde de İsrail savaş uçaklarının saldırılarında 2 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. İsrail ordusunun yerinden edilenlerin kaldığı çadırlara doğrudan ateş açtığı da ifade edildi.
 
37 bin 124 Filistin’li katledildi 
 
Filistin'deki Sağlık Bakanlığı son açıklamasında İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 517'si çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 124 Filistinli katledildiğini, 84 bin 712 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.