Kuzey Makedonya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı görevine başladı

  • 21:33 12 Mayıs 2024
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Kuzey Makedonya’da 8 Mayıs’ta düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunu kazananı Gordana Siljanovska Davkova, ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olarak görevine başladı.
 
Siljanovska Davkova için Kuzey Makedonya Meclisinde yemin töreninin düzenlendiği özel oturuma, yargı ve yürütmeden üst düzey temsilciler, dini liderler ve yabancı ülkelerin büyükelçileri katıldı.
 
Oturumda yaptığı konuşmada Siljanovska Davkova, Makedonya Cumhurbaşkanı görevini bilinçli ve sorumlu şekilde yerine getireceğini belirterek, “Anayasaya ve yasalara saygı göstereceğim ve Makedonya’nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruyacağım” dedi.
 
Siljanovska, hiçbir ayrım gözetmeksizin herkesin cumhurbaşkanı olacağını vurgulayarak, ataerkilliğin hala mevcut olduğunu kaydettiği Balkanlar’daki ve ülkesindeki kadınlara ilham vermeyi amaçladığını söyledi.
 
Meclisteki oturumun ardından Cumhurbaşkanlığında düzenlenen devir teslim töreninde, Siljanovska, görevi eski cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’den devraldı.
 
Gordana Siljanovska Davkova kimdir?
 
Ohri şehrinde 1953’te doğan Siljanovska Davkova, bir dönem devlet üniversitesinin hukuk fakültesinde anayasa hukuku ve siyasi sistem dersleri verdi.
 
1992-1994’te Meclis Anayasa Komisyonu üyeliği ve devlet bakanlığı yapan Siljanovska Davkova, BM Seçim Uzmanı, Avrupa Konseyi Yerel Yönetim Uzmanlar Grubu Başkan Yardımcısı ve Venedik Komisyonu Üyesi görevlerinde bulundu.
Ülkede 2019’da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçiminde de aday olan Siljanovska Davkova, ikinci turda seçimi kaybetmişti.
 
Siljanovska Davkova, 2020’den beri Kuzey Makedonya Meclisinde milletvekili olarak görev yapıyordu.