Ateşin sırrı: Newroz (5)

  • 09:01 20 Mart 2024
  • Dosya
 
 
Elefteria Fortulaki: Halkların kardeşliği çok güzel 
 
HABER MERKEZİ - Anadili Yunanca’da ‘özgürlük” anlamına gelen ismini Newroz’da gerçekleştirdiği eylemle enternasyonalleşen bir çizgiye dönüştüren Elefteria Fortulaki, “Halkların kardeşliği çok güzel” sözleri ile birlikte yaşam ruhuna dikkat çeker.  
 
Newroz Kürt halkının diriliş, direniş ve var olma bayramı. Tarihten günümüze süre gelen bu gelenek tüm baskılara ve yok sayma girişimlerine rağmen özünden bir şey kaybetmeden asırlardır sürdürülüyor. Sadece Kürt halkı için de değil Orta Doğu’dan Kafkaslara uzanan geniş bir coğrafyada farklı şekillerde anlamlar atfedilse de bir bayram olarak kutlanıyor. Kürt halkı için Newroz’un yaklaşık 50 yıldan bu yana da özgürlük yolunda mücadelenin daha da büyütüldüğü bir içerik kazanmış durumda. 
 
Newroz, Kürt halkının özgürlük mücadelesinin en önemli kilometre taşlarından biri olurken Kürt kadınlar da her döneme göre mücadelenin rotasını belirlemiştir. Mazlum Doğan’ın zindanda 3 kibrit çöpü yakarak verdiği mesajı Zekiye Alkan, Rahşan Demirel, Ronahi-Berivan, Sema Yüce ve Elefteria Fortulaki’nin yaptığı gibi…
 
Her biri bir Newroz’da mücadelenin temel rotasını belirlerken, bir kadın için bir halk için, halklar için özgürlüğün vazgeçilmezliğini ortaya koydu. Newrozlaşan kadınlar kervanına katılanlardan biri de Elefteria Fortulaki’dir. 
 
Yunanistanlı olan Elefteria, Yunanca’da “özgürlük” anlamanı gelen ismini Newroz’un özgürlük ruhu ile bütünleştirdi. Tarihler 24 Mart 2006’yı gösterdiğinde, Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Aios Agios Milanos Kilisesi’nin bahçesinde bedenini ateşe vererek Newrozlaşır Elefteria. Elefteria’nın eylemi aynı zamanda Kürt halkının özgürlük mücadelesinin uluslararası alanda evrenselleştiğinin ifadesidir. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kadın özgürlüğü üzerine geliştirdiği paradigmasının dünya kadınlarınca kabul gördüğünün mesajını verir, mektubunda ifade ettiği “Kürt halkı ve Başkan Apo’nun özgürlüğü tüm dünya halklarının özgürlüğüdür” sözleri de halkların kurtuluşunun ve özgürlüğünün de bu paradigma ile olabileceğini vurgular. 
 
Sema, Zekiye, Ronahi-Berivan gibi…
 
Elefteria, eylemi gerçekleştirmeden önce kaleme aldığı mektubunda eyleminin amacını, neden gerçekleştirdiğini şu yalın sözlerle ifade ediyor: “Dostlarım, bu eylem yerini seçmemin nedeni; Heval Rohat da bundan birkaç yıl önce bedenini burada ateşe vermişti. Annem bana Yunanistan’ı sevmediğimi bu yüzden Kürtçe konuştuğumu söylüyor. Anneciğim ben Yunanistan'ı seviyorum, burası benim memleketim. Kürdistan’ı da kendi yurdum gibi seviyorum. Ben Yunan dilini çok seviyorum ama ben Kürtçeyi de anadilim gibi seviyorum. Anne, anneciğim, halkların kardeşliği çok güzel bir şeydir. Kürt halkı halkların kardeşliği için mücadele ediyorlar. Kürtler anadili ve eğitim hakkı istiyorlar. İnsan gibi yaşamak istiyorlar. Bu nedenle anneciğim Kürdistan’ı dört parçaya bölen güçler, Kürtleri öldürüyor. Üniversite’de Yunan dili ve eğitimi var. Bizim devletimiz de var. Ama Kürtlerin yok. Çocuklarımız iki dili öğrenmeli, anneleri Yunan, babaları Kürt’tür. Yüzde 50 Yunan, yüzde 50 Kürt’tür. Bu yıl Newroz’u kutluyorum ama biraz geç, Zekiye Alkan gibi, Sema Yüce gibi, Ronahi, Berivan ve Rahşan Demirel gibi ve diğer yüce eylemlerde bulunanlar gibi. Kararlılıkları Kürt halkı ve Kürdistan’ı yüceltti. Kürtlerin tarihini büyüttü.”
 
Tarihe not
 
Mektubunda eylemini Newroz günü değil de birkaç gün sonra gerçekleştirdiğini “biraz geç” olarak değerlendiren Elefteria, “geç” dediği eylem ile tarihe bir not düşmüştü. Elefteria, Newroz’dan 3 gün sonra gerçekleştirdiği eyleminin ardından 3 gün sonra 27 Mart’ta yaşamını yitirir. Ve ardından adı ile özdeşleşen bir Newroz kadını ve enternasyonalleşen bir kadın ve halk özgürlük çizgisi bırakır. 
 
Bitti.