21 Mayıs 1932: Amelia Earhart Atlantik’i uçakla geçti

  • 09:03 21 Mayıs 2024
  • Tarihte Bugün
 
Kanada’nın doğusundan havalanan ABD’li pilot Amelia Earhart, 21 Mayıs 1932’de uçağını İrlanda’ya indirerek Atlantik (Atlas) okyanusunu uçakla tek başına geçen ilk kadın unvanını aldı.  Daha sonra birkaç uzun mesafe uçuşunu yine tek başına başarıyla tamamladı. 1937’de çıktığı çift motorlu uçakla dünya turu sırasında, yolculuğun üçte ikisini tamamlamışken Pasifik okyanusu üzerinde uçağı kayboldu. Uzun süren arama çalışmaları sırasında izine rastlanmadı ve resmi ölümü ilan edildi.
 
Tarihte öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle:
 
2015: Katalanya'da 600 kadın örgütünden oluşan ve 2014 yılının Mart ayından bu yana çalışmalarını sürdüren Vega de Totes (Her şey grev için) kadın hareketi, kapitalist düzenin kadına dayattığı rollere karşı Barselona’da eylem yaptı. Eylemde mutfak önlüklerini pankarta dönüştüren kadınlar, Barselona'da yolu trafiğe kapattı. 
 
2020: Uluslararası alanda çok sayıda siyasetçi, gazeteci, yazar, akademisyen kadın, Kürt ulusal birliği için seslendi. 20’yi aşkın ülkeden 150’den fazla kadının ortak ele aldığı mektup Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Topluluklar Birliği  (KCK) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (YNK) iletildi. Kadınlar, “Tüm dünyada barışı ve ortak yaşamı sağlamayı bir görev olarak kabul ediyoruz” dedi.