18 Mayıs 1973: Aktivist Jeannette Rankin yaşamını yitirdi

  • 09:03 18 Mayıs 2024
  • Tarihte Bugün
 
ABD’li politikacı ve kadın hakları savunucusu olan Jeannette Pickering Rankin, aynı zamanda bir süfrajettir. Montana, New York ve Kuzey Dakota dahil olmak üzere birçok eyalette kadınlara hak tanıyan yasalar için örgütlendi ve lobi yaptı. 
 
Jeannette, ülke çapında kadınlara sınırsız oy hakkı veren yasanın çıkmasında rol aldı. Altmış yılı aşkın bir süredir devam eden kariyeri boyunca çok sayıda farklı kadın hakları ve medeni haklar davasını savundu. Bugüne kadar, Jeannette, Montana’dan Kongre’ye seçilen tek kadın olmaya devam ediyor. Jenaette, 49 yıl önce bugün hayata veda etti. 
 
Tarihte bugün yaşanan gelişmelerden bazıları şunlar: 
 
1692: İngiliz bir siyasetçi, antikacı, astrolog ve simya ile ilgilenen Elias Ashmole, İngiliz tarihi, hukuk ve daha birçok konu üzerinde araştırmalarıyla biliniyor. Deneysel bilimin gelişiminde kilit rolü olan Kraliyet Cemiyeti’nin kurucu üyelerinden biri olmasına rağmen, ilgi alanı antika olan Elias, bugün yaşamını yitirdi. 
 
1721: Maria Barbara Carillo, İspanyol Engizisyonu sırasında “cadı avı” adı altında işkence edilerek katledildi. 96 yaşında katledilen Maria, engizisyon tarafından katledilen en yaşlı kadın olarak biliniyor. 
 
1852: ABD’li fotoğrafçı Gertrude Kasebier, dünyaya geldi. Gertrude, annelik fotoğrafları, yerli ABD’lilerin portreleri ve kadın kariyeri olarak fotoğrafçılığın tanıtımıyla tanınıyordu. 
 
1874: Fransa’da psikiyatri uzmanlık alanına giren ilk kadın hekim, sosyalist ve feminist aktivist Madeleine Pelletier doğdu. Annesinin adı olan Anne Pelletier ismiyle vaftiz edildi, daha sonra Madeleine adını aldı. 
 
1907: Tarihi romanlarıyla tanınan ABD’li bir çocuk kitabı yazarı Irene Hunt 115 yıl önce bugün dünyaya geldi. Bir çocuk yazarı olarak yaptığı katkılardan dolayı, 1974 yılında çocuk kitaplarının yaratıcıları için mevcut en yüksek uluslararası tanınma ödülü olan uluslararası Hans Christian Andersen Ödülü için ABD’den aday oldu. 
 
1953: ABD’li pilot ve işletme yöneticisi olan Jacqueline Cochran, kendi kuşağının önde gelen yarış pilotlarından biri olarak kadın havacılığına öncülük etti. Çok sayıda rekora imza atan Jacqueline,  69 yıl önce bugün ses bariyerini aşan ilk kadın oldu. Jacqueline, herhangi bir ülkede yaklaşık bin sivil ABD’li kadın istihdam eden Kadın Hava Kuvvetleri Hizmet Pilotları’nın başkanıydı.