8 Mayıs 2019: Tecride karşı insan zinciri

  • 09:06 8 Mayıs 2024
  • Tarihte Bugün
 
2019 yılında İmralı tecridine karşı başlatılan açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Bakırköy L Tipi Kapalı Kadın Cezaevi'nde önünde nöbet başlatan tutsak anneleri, insan zinciri oluşturdu.
 
Tarihte öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle:
 
1865: Kadın hekimlerin eğitim alabileceği ilk hastane Chicago’da açıldı. Tıp eğitimi alan ilk kadınlardan biri olan Mary Harris Thompson, çalışmak için başvurduğu Chicago hastanelerinden olumsuz yanıt aldı. Hastanelerin tamamı kadın hekim çalıştırmadığı gibi kimileri kadın hasta da kabul etmiyordu. Mary Harris Thompson varlıklı kadınların verdiği destekle, kadın ve çocukların bakılacağı, aynı zamanda kadın hekimlere klinik eğitimi veren bir hastane kurmak üzere harekete geçti. Açılışı 8 Mayıs 1865 tarihinde yapılan hastanede görev yapan hekimlerin tamamı ve idari heyet kadınlardan oluşuyordu. Ölümünden sonra 1895'te hastaneye Mary Thompson'ın adı verildi.
 
2015: Rojhilat’ın Mahabad kentinde Ferinaz Xosrawani'nin İran istihbarat elemanlarının tecavüz girişimine karşı 4'üncü kattan atlayarak yaşamını yitirmesine yönelik Êlih’te (Batman) Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde yürüyüş yapıldı. Ayrıca, Güney Kurdistan’ın Silêmanî kentinde de  sivil toplum kuruluşları, kadın örgütleri ve parti temsilcilerinin katılımıyla bir eylem gerçekleşti.
 
2015: Artvin'in Hopa ilçesinde aynı okulda görev yapan kadın öğretmeni taciz eden müdür hakkında açılan davanın duruşmasında kadın hâkim cinsiyetten arınmış hukuk dersi verdi. Tacizde bulunan okul müdürünün kadın için "Gece saatinde benimle aynı arabada gezebilmiştir, gece vakti dışarı çıkabilmiştir" demesi üzerine kadın hakim, "Erkek gece dışarı çıkınca sorun olmuyor, kadın çıkınca sorun olabiliyor mu demek istiyorsunuz? Bir kadın 'hayır' dedikten sonra bitmiştir. 'Hayır' dedikten sonra onu taciz ettin mi etmedin mi? Onun hayır demesi üzerine ısrar ettiysen, bu tacizdir" cevabı verdi.
 
2016: Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından, tecavüz kültürüne ve Heskîf’î (Hasankeyf) korumaya yönelik kürsü kuruldu. 
 
2018: AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, parti grubundaki,  "Milletim 'Tamam' derse, kenara çekiliriz" sözleri kısa sürede Türkiye gündeminde Trend Topic listesinde zirveye yerleşirken, kadınlar da 'tamam' mesajı verdi. 
 
2019: Şemrex’te (Mazıdağ) bulunan Eti-Bakır Maden İşletmesi ekiplerinin sabah saatlerinde köylülerin tapulu arazilerinde yapmaya çalıştığı kazı çalışmasına tepki gösterdikleri için darp edilerek gözaltına alınan köylüler serbest bırakıldı. Kadınlar sopalar ile nöbete geçti. 
 
2019: PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için Nobel ödüllü tanınmış isimler adına Adolfo Pérez Esquivel imzasıyla CPT Genel Sekreteri Regis Brillat ile Türkiye Sorumlusu Michael Neurauter'e mektup gönderildi.
 
2020: Hak savunucusu kadınlar, tutsakların sağlık haklarının güvenceye altına alınması için 9 maddelik taleplerini paylaştı.