6 Mayıs 1992: Sinemada tabuları yıkan Marlene Dietrich yaşamını yitirdi

  • 09:04 6 Mayıs 2024
  • Tarihte Bugün
 
Sinema dünyasının cinsiyetçi ve ırkçı tabularını yıkan Marlene Dietrich, 6 Mayıs 1992’de yaşamını yitirdi. Marlene, Nazi propaganda filminde oynamayı reddederek  “erkeklere özgü olduğu” iddia edilen kıyafetler giydi, sosyal baskıya karşı durdu. 
 
Maria Magdalena Dietrich, bilinen adıyla Marlene Dietrich Alman asıllı sinema oyuncusu ve şarkıcıdır. Uzun kariyerine kabare şarkıcısı olarak başlayan Marlene, 1920’lerde Berlin’de film endüstrisine adım atarak 1930’larda Hollywood’ta parladı. Kadınlarda “maskülen giyim”in öncüsü olarak kabul edildi. II. Dünya Savaşı sırasında cephelerde şarkı da söyleyen Marlene’in kariyeri 1950-1960’larda yükseldi ve zamanının en önemli ikonlarından biri haline geldi. Oscar adayı olan Marlene, Amerikan Film Enstitüsü’nün listesine göre gelmiş geçmiş en önemli 9’uncu kadın oyuncudur. İki ayrı dilde çekilen Der Blau Engel/The Blue Angel (Mavi Melek) filmi, Marlene için bir dönüm noktasıydı. Filmde canlandırdığı Lola-Lola karakteri onun, uluslararası bir film yıldızı olarak tanınmasını sağladı.
 
Tarihte öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle:
 
2010: Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen Ankara Kadın Platformu üyeleri, kadına yönelik erkek şiddetini ve kadın katliamlarını siyah giysilerle protesto etti. 
 
2015: Fransa'da bir milletvekilinin haber için bekleyen kadın gazeteciler "Siz müşteri mi bekliyorsunuz?" şeklindeki sözlerinin ardından 40 kadın gazeteci siyasetçiler ve devlet yetkililerine hitaben Libération gazetesinde "Tacizi bırakın" başlıklı açık mektup yayınladı. Kadın gazeteciler, "Hepimiz bu tür şeylere günlük olarak maruz kalıyoruz, ama bir araya gelip tecrübelerimizi konuştuğumuzda sorunun boyutunu görünce şok olduk. Değişen şey, bu tür olayları artık ilan edebiliyoruz ama değişmeyen şey, Fransız siyasetçilerin erkek yaklaşımı" diye belirtti.
 
2018: Suudi Arabistan’ın Japonya'daki ticari ataşeliğine Samar bint Mazin Salih atandı. Bu göreve ilk kez bir kadın atanmış oldu.
 
2019: Gezi Direnişi sırasında katledilen Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz'ın verdiği adalet mücadelesi "Emel Anne" adıyla belgesel oldu.
 
2019: Bağlar Koşuyolu Parkı’nda açıklama yapmak isteyen ve engellenen tutsak anneleri, polis ablukasını delerek TUAY-DER binasının önüne yürüyerek oturma eylemi gerçekleştirdi. 
 
2020: HDP'li Qers Belediyesi, Kadın Dayanışma Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.