22 Şubat 1943: Beyaz Gül örgütü üyeleri infaz edildi

  • 09:04 22 Şubat 2024
  • Tarihte Bugün
 
 
Almanya’da antifaşist Beyaz Gül örgütünün kurucusu Sophie School//Sofi Şool, kardeşi Hans ve yoldaşı Christoph ile birlikte Naziler tarafından infaz edildi.
 
Tarihte bugün yaşanan kimi gelişmelerden bazıları şöyle:
 
1855: İlk Sırp kadın doktor, sosyalist feminist Draginja Ljocic Miloševic/Draginya Lociic Miloseviç doğdu. Draginja, Balkan savaşlarının ve 1. Dünya Savaşı’nın da ilk kadın doktoru olarak tarihe geçti. Dr. Draginja 1926’da hayata veda etti.
 
1876: Amerika Güney Dakota Siyu halkı mensubu yazar, editör, çevirmen, müzisyen, eğitimci ve siyasi aktivist Zitkala-Ša/Zitkala Şaa dünyaya geldi. 20. yüzyılın en etkili yerli aktivistlerinden biri olarak kabul edildi. İlk Amerikan yerli operasına şarkı yazdı. 
 
1926'da Amerikan Yerlileri Ulusal Konseyi'nin kurucularından biriydi. Zitkala, yaşamının sonuna kadar konseyin başkanlığını yaptı. Zitkala, 1938’de hayatını kaybetti. 
 
1995: Kamu Emekçileri Sendikaları Konfedarasyonu’nun (KESK) düzenlediği 1. Kadın Kurultayı sonuçlandı. İki gün süren Kurultay’da KESK’te kadınların örgütlenme ve mücadele konuları tartışılarak yol haritası belirlendi.
 
2006: Kadın örgütleri, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Hürriyet İnsan Kaynakları'nın ortaklaşa düzenlediği "Kadın İstihdamı Zirvesi"nin sonuç bildirgesine tepki gösterdi. Sonuç bildirgesine karşı çıkan kadın örgütleri, kadın istihdamı gibi önemli bir sorunun dar ufuklu ve kadın perspektifinden uzak bir sonuca bağlandığını açıkladı.
 
2015: Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla İstanbul’da Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüyüş gerçekleşti.  Binlerce kadının katıldığı eylemde, katledilen kadınların isimleriyle birlikte “İsyanımız büyüyor” yazılı pankart taşındı.
 
2016: İşçi-Emekçi Kadın Komisyonları tarafından 'Emeğin özgürlüğü mücadelesinde biz de varız!' şiarıyla örgütlenen Kadın İşçi Kurultayı düzenlendi. 
 
2018: İran’da Maryam Shariatmadari, zorla örtünmeyi protesto için çıktığı elektrik direği kutusundan aşağı itildi. Bacağı kırılan eylemci Tahran yakınlarındaki Gharchak Cezaevi’ne konuldu. 
 
2019: Cezayir’deki halk ayaklanmasına katılan kadınlar bir açıklama yaparak, kendi haklarına sahip çıktılar. 82 yaşındaki mevcut başkan Abdülaziz Buteflika’nın 5. defa başkan olmak üzere adaylığını açıklamasından sonra Cezayir’de yüzbinlerce insan yolsuzluğa ve diktatörlüğe karşı sokaklara döküldü. Eylemlerdeki öncü kadınlar, “Biz defalarca tüm Cezayir halkı için mücadele ettik. Her seferinde bize susun bekleyin, önce devrim olsun sonra haklarınızı alırsınız dendi. Ama bizi yok sayan Aile Yasası yerli yerinde duruyor. Kadınlar olmadan, eşitlik olmadan, demokrasi olmaz” dedi.