3 Aralık 2015: Dilan Kortak katledildi

  • 09:04 3 Aralık 2023
  • Tarihte Bugün
 
İstanbul’da polis, 3 Aralık 2015’te baskın yaptığı evde Dilan Kortak’ı katletti.
 
İstanbul Sancaktepe’de Dumanlar Sokak’taki bir eve polisler tarafından baskın yapıldı. Baskın sırasında evde bulunan Dilan Kortak, polislerce katledildi.
 
Dilan’ın cenazesi ailesi tarafından İzmir’de defnedilirken, onlarca kadın cenazeye sahip çıktı.
 
Tarihte bugün yaşanan kimi gelişmeler şöyle:
 
1895: Avusturyalı psikanalist Anna Freud, ünlü psikolog Sigmund Freud ve Martha Freud çiftinin altıncı ve son çocuğu olarak Viyana'da doğdu. Anna Freud,  psikanalizin önem kazanmasında rol oynayan kişilerden biri oldu. Viyana Psikanaliz Derneği'nin daimi üyelerinden olan Anna, özellikle çocuk psikolojisi üzerinde durdu.
 
1914: Feminist yazar, şair Alaide Foppa, 1914’te bugün İspanya Barselona’da doğdu. Meksiko’da sürgünde yaşayan Alaide, Guatemala ve Meksiko üniversitelerinde felsefe ve sosyoloji bölümlerinde profesörlük yaptı. Alaide, pasaportunu yenilemeye gittiği Guatemala City’de 19 Aralık 1980’de gözaltında kaybedildi.
 
1987: Çoğunlukla sosyalist hareketlerden gelen kadınlar tarafından Demokratik Kadın Derneği (DKD) kuruldu. Ekim 1989'da yayın organı olarak “Sesimiz” adlı dergi yayınlamaya başladı. DKD, Mayıs 1992'de kapandı. Kadın sorunlarına bakışta farklı perspektiflere sahip sosyalist gruplardan kadınların, bu farklı perspektiflerine rağmen bir arada dayanışarak hem DKD içinde kadın siyaseti yapmaları hem de diğer kadın gruplarıyla ortaklaşa kadın siyaseti yapma ya da yapamama ve o dönemde yükselen feminist hareketle ilişkilenme-ilişkilenmeme hikâyesi olma özelliği taşımaktadır. 
 
2015: Amed’in Sûr ilçesinde ilan edilen yasak sonrası halka yönelik girişilen saldırılara karşı Barış Anneleri "canlı kalkan" eylemi başlattı.