Ekolojistler: Sizden ve kalemşörlerinizden hesap soracağız

  • 19:10 13 Haziran 2024
  • Güncel
MUĞLA - Deştin ve Çayır mahallelerinde yapılmak istenen çimento fabrikasını durdurduktan sonra şirketin, karalama kampanyalarına maruz kaldıklarını belirten ekolojistler, "Maddi ve manevi tazminat davaları yakın zamanda açılacaktır. Hem sizin hem de satın aldığınız kalemşörlerinizden hukuk önünde hesap soracağız” dedi. 
 
Deştin Çevre Platformu, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi ve Bayır Çevre Komitesi, Çimento Fabrikasına karşı mücadele veren yaşam hakkı savunucuları hakkında yapılan sanal medya paylaşımlarına karşı Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. “İftiralarınız kentimize saldırıdır. Muğla’yı korumaya devam edeceğiz” pankartının açıldığı açıklamada, “Çimentocu şirket Muğla’yı terk et” sloganı atıldı. Açıklamaya çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
‘Sahte haberler yaygınlaştırılıyor’
 
Açıklamayı yapan MUÇEP üyesi Halime Şaman, yaşam hakkı savunucularının ve dava avukatlarının çimentocu firmanın hedefi haline geldiğini söyleyerek, “Daha önce aldıkları sahte ÇED Olumlu raporları ve inşaat ruhsatları mahkemece iptal edilmiş ve imar planları da iptal edilme aşamasında olan çimentocu, gözü dönmüş bir şekilde nereye saldıracaklarını şaşırmışlardır. Sahte haber sitelerinden çimento karşıtı yaşam savunucularına saldırmakta, ardından da Muğla’da yeni satın aldıkları Muğla Postası Gazetesi’nde kendilerinin oluşturduğu bu sahte haber sitesini kaynak göstererek aynı sahte haberi yaygınlaştırmaktadırlar” dedi.
 
‘Sizden ve kalemşörlerinizden hesap soracağız’
 
Hukuki ve fiili olarak mücadele başlattıklarının altını çizen Halime, “Alaşar, Şerefköy, Esenköy ve Bayır başta olmak üzere tüm köylülerle birlikte biz yaşam savunucuları da çimento karşıtı mücadelenin içinde yer aldık. Mücadelemiz sahte, uyduruk ve eksik verilerle oluşturulmuş 2. ÇED Olumlu raporunun ve yapı inşaat ruhsatının iptali ile sonuçlandı. Şirketin bu yalan haberi yaşam hakkı savunucularını durduramayacak. 19 sene önce başlamış olan bu mücadele kişilere bağlı değildir. Bu mücadele köylülerimiz için yaşam mücadelesidir. Şu kişi gider bu kişi gelir ama bu mücadele durmaz. Maddi ve manevi tazminat davaları yakın zamanda açılacaktır. Hem sizin hem de satın aldığınız kalemşörlerinizden hukuk önünde hesap soracağız” diye konuştu.