Sıcak havalar düşük riskini artırıyor

  • 16:31 13 Haziran 2024
  • Sağlık/Spor
 
 
HABER MERKEZİ - Dünya çapında yapılan araştırmalar, iklim değişikliğiyle şiddetlenen aşırı hava olaylarının hamilelik süreçlerini, düşük başta olmak üzere çeşitli yönlerden etkilediğini gösteriyor.
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün “Anne, Yenidoğan ve Çocuk Sağlığını İklim Değişikliğinin Etkilerinden Korumak” başlıklı çalışmasına göre dünyadaki birçok farklı bölgede hamile kadınlar, iklim değişikliğiyle şiddetlenen aşırı hava olayları nedeniyle olumsuz yönde etkileniyor. Kadınlar özellikle aşırı sıcaklar ve sinekler tarafından taşınan hastalıklar karşısında savunmasızlar. Bu durum, gebelik diyabeti, hipertansif bozukluklar, erken doğum ve düşük gibi sorunlara neden olurken iklim değişikliğinin kaynaklar üzerindeki olumsuz etkisi sonucu yetersiz beslenme, su ve hijyen eksikliğiyle mücadele eden hamile ve lohusa kadınlar psikolojik sıkıntılar yaşayabiliyor. Özellikle hamile kadınlarda düşük oranlarının arttığına dikkat çekiliyor. 
 
Düşükler hamileliğin 8 ila 14’ncü haftalarında görülüyor 
 
Bangladeş, İtalya ve Çin’den uzmanların katılımıyla Bangladeş’in kıyı bölgelerinde yapılan araştırmada havanın 28 ila 32 derece olduğu dönemlerdeki düşük sayısının, 16 ila 21 derece olduğu dönemlerdeki düşük sayısından yüzde 25 daha fazla olduğu ortaya çıktı. Düşüklerin, genellikle hamileliğin 8 ila 14’üncü haftalarında görüldüğü belirtildi. 
 
Veriler incelendi 
 
Avustralya Ulusal Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Bölümü akademisyenlerince 2022’de yapılan bir araştırma ise iklim krizinin şiddetlendirdiği aşırı hava olaylarının da hamilelik üzerinde etkisi olduğunu gösterdi. 2008-2018 arasında Queensland bölgesindeki 600 binden fazla doğum verisinin incelendiği araştırmada, bölgede yaşanan tropik siklonların hamilelik sürecine olan etkisine bakıldı. Gebeliğin erken döneminde tropik siklonlara maruz kalan hamile kadınlarla, hiç tropik siklona maruz kalmayan kadınların doğum süreçleri karşılaştırıldı. Siklon dönemlerinde hamilelik geçiren kadınlarda erken doğum yapma riskinin arttığı belirlendi.
 
Orman yangınlarının etkisi 
 
Öte yandan orman yangınlarının hamilelik süreçlerine etkisine ilişkin Avustralya Monash Üniversitesi akademisyenlerince yürütülen çalışmada da 2015-2019 arasında New South Wales‘de kayda geçen 330 bin 884 hamilelik incelendi. Çalışmanın sonuçlarına göre gebelik döneminde orman yangını kaynaklı ince partikül maddeye maruz kalan annelerin yüzde 14,3’ü erken doğum, yüzde 8,04’ü ise düşük ağırlıkta doğum yaptı.