Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi tecridi kınadı

  • 15:02 13 Haziran 2024
  • Güncel
 
 
HABER MERKEZİ - Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük ağırlaştırılmış tecridi, yaptığı açıklamayla kınadı. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye'de bulunan Tebqa Kantonu Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve İmralı'da bulunan diğer siyasi tutsaklara “disiplin cezası” adı altında uygulanan aile ve avukat görüş yasağını, yaptıkları basın açıklamasıyla kınadı. Demokratik Özerk Yönetim binası önünde yapılan açıklamaya, Özerk Yönetim ve ona bağlı konsey ve Meclis temsilcileri, Suriye’nin Geleceği Partisi ve İnisiyatif üyeleri katıldı. Açıklama, İnisiyatif üyesi Riyad El Walî tarafından okundu.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin, Türkiye devletinin uluslararası standartlara ve anlaşmalara aykırı politikalarını kınayan Riyad, “Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit politikalarını reddediyoruz” dedi. 
 
‘Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü halkların özgürlüğüdür’
 
CPT ve diğer insan hakları örgütlerine, “Abdullah Öcalan’ın sağlık durumundan siz sorumlusunuz” diyen Riyad, uluslararası sessizliğin bölgeye yönelik devam eden komplonun devamı olduğu belirtti. Riyad, “Önder Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü halkların özgürlüğüdür” ifadelerini kullandı.