‘Önderliğimizin fiziki özgürlüğünü sağlayacağız’

  • 09:01 13 Haziran 2024
  • Güncel
 
Mîdye Miqted
 
HELEB - Kongra Star Koordinasyon üyesi Hêvî Silêman, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı mücadeleyi geliştirip 2024 yılında fiziki özgürlüğünü sağlayacaklarını söyledi. 
 
İmralı Adası’nda 1999 yılından bu yana ağıt tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 39 aydan bu yana hiçbir haber alınmıyor. Abdullah Öcalan ve İmralı’da tutulan üç tutsağın aileleri ve avukatlarıyla görüşme hakları "disiplin cezaları" nedeniyle engelleniyor. Tecridin sonlandırılmasına yönelik Kurdistan, Türkiye ve dünyada eylemler ise aralıksız sürüyor. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride ilişkin Kongra Star Koordinasyon üyesi Hêvî Silêman, değerlendirmelerde bulundu. 
 
‘Düşünceleri dünyanın her yerinde kabul görüyor’
 
Abdullah Öcalan’ın düşüncelerinin kadınların çalışmalarıyla yaygınlaştığını belirten Hêvî, "İçinden geçtiğimiz süreç oldukça önemli. Bugün Önderliğin düşünceleri sadece Kürt toplumunda değil, dünyanın birçok yerinde kabul görüyor, yaygınlaşıyor ve topluma mâl oluyor. Bu da Önder Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için dört parçada başlatılan özgürlük kampanyası sayesinde oldu ve devam ediyor. Bugün bu kampanyaya öncülük eden kadınlar sayesinde Önderliğimizin düşünceleri yayılıyor. Yine demokrasi ve özgürlük isteyen herkesin mücadelesi ile devam ediyor. Bu mücadelenin devam etmesi için birlik olmalıyız" dedi.
 
‘Önderliğin düşüncelerini tanıyanlar sahipleniyor’
 
Tarihsel süreç boyunca süregelen çelişkilere Abdullah Öcalan’ın düşünceleri ile çözüm geliştirdiğine dikkat çeken Hêvî, “Önderliğin düşünceleri toplumsal sorunların çözümüne temel bir güç olmuş durumda. Bugün Önderliğin düşüncelerini tanıyanlar onu sahipleniyor. Daha da derinleşiyor. Kendi geleceği için önderliğin düşüncelerini esas alıyor. Demokratik ulus projesiyle tüm halkları bir araya getirerek demokrasiyi tüm dünyada yaygınlaştırıyor" ifadelerini kullandı. 
 
‘Önderliğe sahip çıkmak en temel görevimiz’
 
Hêvî, kadınların örgütlenmesi ve Abdullah Öcalan'ın felsefesine sahip çıkma konusunda ise "Biz kadın örgütleri olarak çalışmalarımıza Önder'in düşünce ve felsefesi sayesinde başladık ve bugüne kadar devam ediyoruz. Önderimize sahip çıkmak ve onu fiziksel olarak özgürleştirmek görevimizdir. Önderliğimiz özgürleşinceye kadar düşüncelerini toplum içerisinde yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önderliğin kadınlara ilişkin düşüncelerini toplumda nasıl yaygınlaştırabiliriz diye yoğunlaşmamız gerekiyor. Çünkü kadınların örgütlenmesi, toplumun örgütlenmesi demektir. Toplumun örgütlenmesi ise tüm toplumun bilinçlenmesi demektir. Bilinçli bir toplum kendi kararlarını alabilir ve gerici zihniyetlerden kurtularak kapitalizmden kendini özgürleştirebilir” değerlendirmesi yaptı. 
 
‘‘Önderliğin felsefesine inan herkes eylemde’
 
Abdullah Öcalan'ın düşünce ve felsefesine inanan herkesin bugün aktif olarak eylemler içerisinde yer aldığını belirten Hevî, şunları söyledi: "Sadece Kurdistan'da değil, dünyanın birçok yerinde önderliğin felsefesiyle hareket edip örgütlenenler var. Herkes bundan faydalanmaya çalışıyor, herkes bugün önderlikten haber alınmamasından dolayı kaygılı ve tecridin nasıl sona erdirileceğini düşünüyor."
 
‘Sonuna kadar direneceğiz’
 
Abdullah Öcalan'a uygulanan disiplin cezasının hukuksuz olduğunu ifade eden Hevî, "Türk devleti son olarak tekrar 6 aylık disiplin cezası Önder Abdullah Öcalan'a verdi. Bu ceza, demokratik ulus projesine karşı zihniyetin göstergesidir. Türk devletinin Önderliğe verdiği disiplin cezaları halkın gücünden korktuğunun da göstergesi. Toplumun kendi hakkında karar almaması için tecridi derinleştiriyorlar. Önderliğin İmralı'daki direnişinden dolayı tecridi ağırlaştırıyorlar. Tecride rağmen önderliğin direnişi de giderek büyüyor.  Türk devleti bir yandan tecridi ağırlaştırıyor bir yandan da Kurdistan dağlarına saldırıyor. Kurdistan'ın özgürlüğü için mücadele eden özgürlük savaşçılarını hedef alınıyor. Her gün Kurdistan dağlarına ve Rojava bölgelerine de saldırılar düzenleniyor. Ancak biz bu saldırılara karşı her zaman direneceğiz”sözlerini kullandı. 
 
‘2024 yılı önderliğimizin özgürlük yılı olacak’
 
Konuşmasının sonunda Hêvî, Abdullah Öcalan'ın düşünce ve felsefesi temelinde mücadeleye devam etme ve fiziki özgürlüğünü sağlamaya ilişkin şunları söyledi: "Biz her zaman önderliğin düşünce ve felsefesi üzerinde mücadelemizi sürdürme sözü veriyoruz. Faaliyetlerimizi bu temelde ilerleteceğiz. Bilinçlenerek tüm toplumu örgütlemek için eğitimlerimizi geliştireceğiz. Önderliğin düşüncelerini  ne kadar esas alıp toplum içerisinde yaygınlaştırırsak fiziki özgürlüğünü de daha hızlı sağlayabiliriz. 2024 yılı, önderliğimizin fiziki özgürlüğü ve demokratik ulus projesinin pratiğe geçme yılı olacak."