İstismar faili beraat ettirildi: Kardeşleri sizin insafınıza bırakmayacağız

  • 19:19 15 Nisan 2024
  • Güncel
ADANA - Kozan'da küçük yaşlardan beri sistematik bir şekilde üç kardeşe cinsel istismarda bulunan failin beraat etmesine tepki gösteren Adana Kadın Platformu, "Çocuk istismarcısı H.İ. derhal tutuklansın. Üç kız kardeşi de sizin adaletinize bırakmayacağız” dedi. 
 
Adana'nın Kozan ilçesinde üç kardeşe sistematik cinsel istismarda bulunan H.i, 2018'de gözaltına alınıp, Adana 7'nci Ağır Mahkemesi'nde yargılandı. 2019’un Mart ayında görülen karar duruşmasında faile "çocuğun cinsel istismarı" ve “kişiyi hürriyetin yoksun kılma" suçundan toplamda 26 yıl hapis cezası verildi. Sanık avukatları kararı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay, 9’uncu Ceza Dairesi, "Sanık H.İ’nisn, toplanan deliller göz önüne alındığında çocuğun cinsel istismarı, sarkıntılık suretiyle çocuğun cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarını işlediğinin sabit olmadığı" gerekçesiyle beraat verilmesi gerektiğini belirterek kararı bozdu. Bunun üzerine ilk cezayı veren mahkeme, H.İ’nin beraatine hükmetti. Kardeşler ise avukatları aracılığıyla karara itiraz ederken, halen dosya karara bağlanmadı.
 
Cezasızlığa tepki
 
Adana Kadın Platformu, konuya dair İnönü Parkı'nda basın açıklaması yaptı. "Çocukları istismar edenlerin cezasız kalmasına izin vermeyeceğiz" pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Basın metnini okuyan Adana Kadın Platformu üyesi Zeliha Korkmaz, mahkemenin fail H.İ.'yi serbest bırakmasına tepki gösterdi.
 
Kardeşleri sizin insafınıza bırakmayacağız'
 
Çocukların haklarının hayata geçirilmediği, yaygınlaştırılıp korunmadığı ülkede çocuklara yönelik işlenen suçların arttığına dikkati çeken Zeliha, "Kadınların ve çocukların haklarını tartışmaya açarak her gün bir yeni kazanılmış hakkımıza saldırıyorlar. Çocukların her türlü suçtan korunması devletin ve toplumun yükümlülüğüdür. Verilen bu hukuksuz kararı tanımıyoruz. Başta çocuk hakları sözleşmesi ve çocuğu cinsel istismardan korumaya yönelik yasalar uygulanmalı. Çocuk istismarcısı H.İ. derhal tutuklansın. Üç kız kardeşi de sizin adaletinize bırakmayacağız. Davanın takipçisi olacağız" dedi.