Şemzinan'da yurttaşlara 'GBT yapacağız' bahanesiyle tehdit

  • 17:39 15 Nisan 2024
  • Güncel
COLEMÊRG - Şemzînan ilçesine bağlı Şapatan köyünde askerlerin “GBT yapacağız” diyerek durdurduğu dolmuşta bulunan yurttaşlara tehdit ve hakaret ederek ateş açtığı görüldü. 
 
Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesine bağlı Şapatan köyünde özel harekat polislerinin bulunduğu nizamiyede polislerin yurttaşlara eziyeti devam ediyor. Bir yurttaşın çektiği görüntülerde, yüzü maskeli özel harekat polislerinin Genel Bilgi Toplama (GBT) kontrolü adı altında şehir merkezi ve köyler arası taşımacılık yapan köy dolmuşunu durdurarak, GBT öncesi üst araması yapmak istediği bunu kabul etmeyen yurttaşları tehdit ettiği ve hareketler yağdırdığı görüldü. Görüntülerde, yaşanan “araçtan inin” tartışması esnasında araçtan inmeyi kabul etmeyen yurttaşlara polislerin “ölüm tehdidinde” bulunduğu ve defalarca kez ateş açması yer aldı. Öte yandan polislerin “Sizi tararız, sizi öldüreceğiz” tehditleri de savurduğu öğrenildi. 
 
‘Şemzinan halkı size boyun eğmeyecek'
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Colemêrg milletvekili Öznur Bartın olayın görüntülerini dijital medya hesabından paylaşarak yaşananlara şu sözlerle tepki gösterdi: “Bu kayıtta, yapılan zulmün ancak kısa bir kısmıdır. Aynı köy, aynı yer defalarca gündeme geldi ancak zulüm son bulmadı. Çünkü yaratılmak istenen korku iklimi, iktidarın dayanağı haline gelmiştir. Bu görüntülerde de görüldüğü gibi Şemzînan kadınları, gençleri, halkı hiçbir dayatmaya, zorbalığa, zulme boyun eğmedi, eğmeyecek!.”