Adalet Nöbeti eylemleri farklı aşamaya evrilecek

  • 13:47 14 Nisan 2024
  • Güncel
 
 
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü için sürdürülen Adalet Nöbeti eylemlerine ilişkin yapılan eşzamanlı açıklamalarda eylemin farklı tarza dönüştürülerek sürdürüleceği belirtilerek herkese duyarlılık çağrısı yapıldı. 
 
27 Kasım 2023 tarihinde “Abdullah Öcalan’a özgürlük Kürt sorununa siyasi çözüm” kampanyası kapsamında açlık grevine başlayan tutsakların eylemi 4 Nisan itibari ile yeni aşamada “mahkeme, aile ve telafon görüşü boykotlarıyla” devam ediyor. Tutsaklarla aynı taleplerle tutsak yakınları da birçok kentte Adalet Nöbeti eylemleri başlatıldı. Tutsak yakınları yaptıkları eşzamanlı ortak açıklamalar ile Adalet Nöbeti’ni farklı eylem tarzına dönüştüreceklerini açıkladı. 
 
Wan
 
Wan’da Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER), “Tecrit insanlık suçudur” şiarıyla Sanat Sokağı’nda bulunan dernek binalarının konuya ilişkin açıklama yaptı. 
 
Açıklamaya Adalet Nöbeti eylemini sürdüren tutsak yakınları, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Wan Büyük Şehir Belediye Eşbaşkanları Neslihan Şedal ile Abdullah Zeydan, DEM Parti Van Milletvekilleri Mahmut Dündar, Sinan Çiftyürek, DEM Parti Gençlik Meclisi üyeleri, DEM Parti İl Eşbaşkanları ile temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
‘Tecrit tüm Orta Doğu halklarına uygulanıyor’
 
Basın metinini TUHAYDER Eşbaşkanı Çetin Uyar okudu. Uluslararası komplo ile Türkiye’ye getirilen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 25 yılı aşkın süredir ağırlaştırılmış tecrit altında tutulduğunu belirten Çetin, 37 aydan bu yana da hiçbir haber alınamadığını söyledi. Çetin, “Abdullah Öcalan, yüzlerce yıl kimliğiyle oynanmaya, adı bile unutturulmaya çalışılan Kürt halkının kendisini yeniden inşa etmesini sağlamakla kalmamış, aynı zamanda tarihsel ve toplumsal gerçeklere dayanarak geliştirdiği paradigma ile başta Orta Doğu halkları olmak üzere dünya halkları için onurlu ve gerçek bir barışın mimarı olmuştur. Sayın Abdullah Öcalan şahsında uygulanan tecrit politikası, esas itibariyle kadınlar ve gençler, başta olmak üzere tüm Orta Doğu halklarına karşı uygulanmaktadır. Savaşın durması, halkların rahat bir nefes alması için hukuki, insani, ahlaki hiçbir değere sığmayan bu tecridin kırılması için Kürdistan ve Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde birçok kampanya başlatılmıştır” dedi.
 
Kamuoyuna çağrı
 
Cezaevlerinde bulunan tutsakların, 4 Nisan 2024 tarihinde açlık grevlerini sonlandırdığını hatırlatan Çetin, Abdullah Öcalan’ın koşullarında yaşamak için mahkemelere katılmama, görüşlere çıkmama, telefonla görüşmeme kararı alındığını belirtti. Çetin, “Bu aşamada, 4 Aralık 2023 tarihinde Amed, Elîh, Mêrdîn, Wan, Adana, Mersin, İzmir ve İstanbul’da başlatılan Adalet Nöbeti eylemlerinin de farklı eylem tarzlarına dönüştürülerek büyütüleceği açıktır” dedi. Tecridin insanlık suçu olduğunu vurgulayan Çetin, şöyle dedi: “Başta uluslararası hukuk olmak üzere hiçbir hukuka sığmadığı gibi halkların vicdanında derin yaralar açmaktadır. Tecridin kırılması insanlık onurunun bir gereği ve aynı zamanda vicdani bir sorumluluktur. Bu temelde kadınlar ve gençler, başta olmak üzere bütün ezilen halkları, devrimci demokratik kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerini, onurlu bir barıştan taraf olan bütün kamuoyunu Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılması ve Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözümü için ses çıkarmaya ve duyarlı olmaya çağırıyoruz.”
 
Basın metninin ardından ise alkışlarla sık sık, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı.  Daha sonra açıklama sona erdi.
 
Amed
 
Amed’de de Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) önünde yapılan açıklamaya DEM Parti İl Eşbaşkanları, belediye eşbaşkanları, DBP il eşbaşkanları ve birçok STÖ temsilcisi katıldı. Hazırlanan ortak metni MED Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Emine Kaya okudu.
 
İzmir
 
Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE TUHAYDER), "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa demokratik çözüm" kampanyası kapsamında DEM Parti Konak İlçe Örgütü önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanı Mehmet Kuru, ilçe eşbaşkaları ve yöneticilerinin yanı sıra Barış Anneleri İnisiyatifi katıldı. 
 
EGE-TUHAYDER Yöneticisi Leyla Kaygısız, Adalet Nöbetleri'nin sürdüğü kentlerde yapılan eş zamanlı basın açıklamasının metnini okudu. 
 
Açıklamanın ardından "Biji berxwedana zindanan" ve "Jin jiyan azadî" sloganları atıldı.
 
Mersin
 
Mersin’de Çukurova TUAYDER de, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” pankartıyla dernek binası önünde açıklama yaptı. DEM Parti Mersin Milletvekilleri Perihan Koca ile Ali Bozan’ın yanı sıra onlarca dernek yöneticisi ve yurttaş katıldı. Zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde yapılan açıklamada sık sık, “Biji berxedana zindana” sloganları atılırken, konuya dair açıklamayı dernek başkanı Ergin Altuntaş yaptı.
 
Adana
  
Adana'da Akdeniz Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AATUHAY-DER) de açıklamayı DEM Parti Seyhan İlçe Örgütü önünde yaptı. “Adalet için tecridi kıralım, demokratik barış için zindanlara ses olalım” pankartının açıldığı açıklamayı dernek yöneticisi Sait Sündük okudu. Eylem alkışlar eşliğinde son buldu.
 
İstanbul
 
Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER), tutsak yakınlarının sürdürdüğü Adalet Nöbeti’ne dair açıklama yaptı. Açıklamaya, Adalet Nöbeti'na katılan tutsak yakınları, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER) üyeleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Özgül Saki, DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz, DEM Parti ilçe eşbaşkanları, İnsan Hakları Derneği (İHD)üyeleri, Ezilenlerin Sosyalist Parti (ESP) Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada sık sık “Biji berxedana zindana”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları atıldı.
 
Valilik yasağı ile açıklama engellenmeye çalışıldı
 
Binanın önünü ablukaya alan polis dışarıda açıklama yapmak isteyen kitleye izin vermedi. Polis açıklamaya engel gerekçesi olarak İstanbul Valiliğinin, Fatih ilçesi için 1 günlük getirdiği “eylem ve etkinlik yasağını” gösterdi. Bu duruma tepki gösteren MATUHAY-DER eşbaşkanı Dilek Demir, demokratik haklarını kullanmak istediklerini ancak devletin tüm gücüyle buna engel olmaya çalıştığını ifade etti. Dilek, “Basın açıklamasın tahammülü olmayan bir anlayış. Her gün açıklama yapacağız her gün yasak kararı çıkarın bakalım nereye kadar gidecek. Bu düzen değişecek sizler bunun hesabını vereceksiniz” dedi. Kitle engellemelere karşı protesto olarak basın açıklamasını okumayarak konuşmalar gerçekleştirdi.
 
‘Cezaevindekilerine bir şey olursa suçlusu sizsiniz’
 
Ardından açıklamada konuşan tutsak yakını Fince Akman, “Cezaevindekilerine bir şey olursa suçlusu sizsiniz. Yaptığınız ayıptır. Açıklama yapacağız kaç tane kamera ile bizi çekiyorsunuz biraz utanın. Sizin çocuklarınız yok mu? Biz adalet istiyoruz. Türkiye’de adalet var diyorsunuz. Ama siz adaletin yolunu açmıyorsunuz. Siz bizim çocuklarımızın ölmesini istiyorsunuz ama eğer bizim çocuklarımız ölürse siz de ölürsünüz. Hangi anne çocuğunu bırakabilir. Sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye belirtti.
 
‘Kürt halkı, barış için mücadele etmeye devam ediyor’
 
Devamında konuşan DEM Parti milletvekili Özgül Saki, “Kürt halkı, demokratik ve devrimci kamuoyu barış için mücadele etmeye devam ediyor. Barış için mücadele edenlerin cezaevlerinde tecrit altında kalmasına karşı sesini her zaman çıkardı ve çıkarmaya devam edecek. İçerideki tutukluların sesi olmaya devam edeceğiz. Devletin baskıcı otoriter faşizan ve savaş çığırtkanlığına karşı mücadelemizden bir adım geri atmayacağız.”
 
Son olarak konuşan MATUHAY-DER eşbaşkanı Dilek Demir, 4 aya yakındır devam Adalet Nöbeti’nin sürdürüldüğünü ve bugün itibari ile nöbeti farklı şekilde sürdüreceklerini kaydetti.  Dilek,“Her gün ama her gün bu mücadeleyi sürdüreceğiz. İstedikleri kadar yasaklama kararları çıkarsınlar. Yaşasın mücadelemiz. Elbet kazanacağız ve onlar hesap verecekler” diye ifade etti.
 
 Konuşmaların ardından dernek binasında kitle tekrardan bir araya gelerek açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz, MATUHAY-DER eşbaşkanı Dilek Demir, ANYAKAYDER Eş Başkanı Ayhan Yıldız, ESP Genel Başkanı Şahin Tümüklü söz aldı.
 
Mücadele sürecek
 
Çözüm yolunun birlikte mücadeleden geçtiğini belirten DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz, “Barış sağlanana ve tecrit kırılana kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi. MATUHAY-DER eşbaşkanı Dilek Demir’de mücadelelerinden geri adım atmayacaklarını vurguladı.
 
'Tutsaklarla bağımızı koparamayacaksınız'
 
Devamında konuşan DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki,  "Bu topraklarda Kürt sorununu eşit demokratik bir biçimde çözmek isteyen, işçi sınıfının ezilmesinin karşısında olan, mücadele eden herkese karşı Türkiye devletinin uygulaması aşağıda olanlardır. Devletin tutumu nedeniyle açıklamamızı sokakta yapamadık ama bizim görevimiz bu meseleyi toplumsallaştırmak. Herkes bu sorunun bu memleketin en temel sorunu olduğunu, tutsaklarla bağımızı asla kopartamayacaklarını göstermekle sorumlu. Bu mücadele sürecek” diyerek sözlerini sonlandırdı. ESP Genel Başkanı Şahin Tümüklü’de herkese mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu.
 
Êlih
 
Êlih’te ise DBP İl Örgütü önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya TUAY-DER, Barış Anneleri Meclisi,  Tevgera Jinên Azad (TJA), DEM Parti, DBP İl Örgütleri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Eylemde sık sık “Bijî berxwedana zîndanan “ ile  “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Eylemde konuşan Barış Annesi Meclisi Üyesi Sultan Azboy, cezaevindeki direnişe ses olması çağrısında bulunarak, mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu. Hazırlanan basın metnini ise TUAY-DER üyesi Kadri Tekin okudu.