Gençlerden CPT’de Abdullah Öcalan eylemi

  • 19:53 22 Şubat 2024
  • Güncel
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden Kürt gençleri, Fransa’nın Strasbourg kentindeki CPT binasına girerek sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi.
 
Fransa’nın Strasbourg kentindeki İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) binasına giren bir grup Kürt genç, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylem yaptı. CPT binasına Abdullah Öcalan posterleri ve özgürlüğünü talep eden pankartlarla giren gençler, engellemelere rağmen eylemi sürdürdü. Gençlerin eylemine polis biber gazı ve coplu saldırıda bulundu.
 
‘Avrupa kirli siyasetten vazgeçsin’
 
Eyleme ilişkin açıklama yapan gençler, “25 yıldır Önder Apo İmralı işkence sisteminde esir tutulmaktadır. Bu esaret tüm Kürt halkına biçilmek istenen bir esaret durumudur. Önder Apo hiçbir şekilde avukatları ve ailesi ile görüştürülmüyor. CPT, İmralı’da yaşanan insanlık dışı muameleyi görmezden geliyor. Avrupa Parlamentosu aldığı karaları uygulamıyor. Parlamento CPT’yi hareketlendirmiyor. Bu eylemle, Avrupa’nın Önder Apo’ya yönelik bu kirli siyasetinden vazgeçmesini belirtiyoruz” denildi. Eylemlerini sürdüreceklerini vurgulayan gençler, “Yaptığınız hukuk dışı siyaseti bırakın. Kürt halkı size boyun eğmeyecektir” diye vurgulandı. 
 

Etiketler:

Tecrit