Amed'de yarın yapılacak Özgürlük Yürüyüşü'ne davet

  • 17:29 12 Şubat 2024
  • Güncel
AMED - DBP ve DEM Parti’liler Amed halkını, Özgürlük Yürüyüşçülerinin iki kolunun Amed’de birleşeceği yarınki buluşmaya davet etti.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun demokratik çözümü için Wan ve Qers’ten iki kol olarak 1 Şubat’ta başlatılan Büyük Özgürlük Yürüyüşü yarın Amed’de birleşiyor. Özgürlük yürüyüşçülerini kitlesel karşılamak için Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed il örgütleri ve il ve ilçe belediye eşbaşkanlarının katılımıyla DBP Genel Merkez Danışma Bürosu önünde toplandı. Burada partililer, “Özgürlük Yürüyüşü” yazılı Kürtçe ve Türkçe önlükler giydi.
 
Yarınki tarihi yürüyüşe davet için Rezan (Bağlar) ve Peyas (Kayapınar) ilçesinde esnaflar ziyaret edildi. Esnaf ziyareti sırasında “Hernepêş” marşı okundu. Sık sık “Bijî berxwedana zindanan” sloganı atıldı. Güzergah boyunca yurttaşlar heyeti selamlarken, arabasıyla geçen yurttaşlar da korna çalarak partililere destek verdi.
 
Koşuyolu Parkı’nda partililer polis ablukasına alındı. Ablukada Pasûr Belediye Eşbaşkanı Murat İpek ile Ejder Akçan adlı yurttaş gözaltına alındı.