Dersim’de ittifak kuruldu

  • 16:07 12 Şubat 2024
  • Siyaset
DERSİM – DEM Parti, EMEP, SMF, EÖC, TİP ve Partizan, Dersim'de seçim ittifakı kurduklarını açıkladı. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Özgürlük Cephesi (EÖC) ve Partizan, Dersim'de 31 Mart 2024 yerel seçimleri için ittifak kurduklarını açıkladı. Kentteki bir otelde yapılan açıklayama DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, SMF temsilcisi ve HDP eski Milletvekili Erdal Ataş, EÖC temsilcisi Gökmen Yeşil, Partizan temsilcisi Leyla Elma ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Birleşik mücadele vurgusu
 
Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde Dersim halkının söz ve kararının egemen olacağı kent uzlaşısı zemininde buluşulduğu belirtilen açıklamada, “Kadınların, gençlerin; emekçilerin, üreticilerin sesi olarak, yerel yönetimlerin demokratikleşmesi ve Dersim'de yaşayanların kendilerini yönetebilmesi için buluşuyoruz. Dersimin il merkezinde, 7 ilçesinde ve 1 beldesinde Dersim halkının siyasi tercihlerinin, temsilde adaletin sağlanması amacıyla DEM Parti, EMEP, TİP, SMF, EÖC, Partizan olarak 31 Mart 2024 yerel seçimlerde ortak ve birleşik mücadeleye davet ediyoruz” denildi.
 
‘Hep birlikte başaracağız’
 
Ardından konuşan Mehmet Rüştü Tiryaki, görüşmelerin yaklaşık 2 aydır sürdüğünü belirterek, “Bugün Dersim için, bir araya gelmek için, Dersim'de yeni bir seçenek yaratmak için, Dersim'in çıkarlarını temsil etmek ve yeni bir seçenek oluşturmak için bir araya geldik. Hep birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘Çıktığımız yol önemli bir yol’
 
İskender Bayhan ise “Başımızda üç büyük bela var. Kölelik düzeni, gerici faşist rejim inşa etme iddiası, sınır ötesi operasyonlar ve savaş politikaları. Bu üç büyük belayı ancak işçi sınıfımız, ezilen halkımız, Kürt halkımız başta olmak üzere bu ülkenin emekçileri kardeşlikle, barışla bir arada mücadele ederek defedecek gücü ortaya koyabilir” şeklinde konuştu. Erdal Ataş da kurulan ittifakın eksikleri olmasına rağmen önemli bir başarı olduğunu belirtirken, “Geçmişte sürdürülen kavgalarımızı da bir tarafa bırakmamız lazım. Siyasal mücadele dosta karşı yürütülmez. Dostlar birbirinin başarılarını sahiplenir. Çıktığımız yol önemli bir yoldur” mesajı verdi.