‘Başörtüsü kuralına’ uymayanlar gözaltına alınıyor!

  • 14:57 12 Şubat 2024
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Başörtüsü takmayan kadın ve çocuklara yönelik baskılarını sürdüren Taliban, Kabil’de 13 kız çocuğunu gözaltına aldı. 
 
Taliban'ın İyiliği Emretme ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı’na bağlı birimler, bir süredir Afganistan'ın farklı şehirlerinde devriye gezerek, ‘başörtü kuralına’ uymayan kadınları ve kız çocuklarını zorla araçlara bindirerek gözaltına alıyor. 
 
13 çocuk gözaltında
 
Nûjinha’nın Afganistan’daki yer medyaya  dayandırdığı haberinde Kabil’de 13 kız çocuğunun bu gerekçeyle gözaltına alındığı belirtildi.  Silahlı kuvvetler de Kabil’de kurulan birçok kontrol noktasına konuşlandırıldı. Kontrol noktalarında geçen araçlar durdurularak araç içinde bulunanlar sorgulanıyor. Bu kontrol noktalarında daha çok kadınların tutuklandığı belirtiliyor.
 
‘Taliban korkuyor’
 
Kabil’deki bu uygulamayla kadınların olası ayaklanmasının engellenmeye çalışıldığı yorumlanıyor. Taliban’ın kendilerinden korktuğunu gördüklerini dile getiren Afganistanlı kadınlar, “Biz de Kürt kız kardeşlerimiz gibi silahlandığımızda ve İranlı kız kardeşlerimiz gibi her baskıya sessiz kalmadığımızda onların durumu ne olacak?” diye sordu.