DEM Parti’den yangınların araştırılması için önerge

  • 13:21 24 Haziran 2024
  • Siyaset
 
ANKARA - DEM Parti, Şemrex ve Xana Axpar’da çıkan yangınlardan dolayı bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için kanun teklifi sundu.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli, can ve mal kaybının yoğun olduğu, köylülerin yaşam alanlarının yok edildiği, doğal yaşamın tahrip olduğu Mêrdîn'in Şemrex (Mazıdağı) ve Amed’in Xana Axpar (Çınar) ilçesi arasındaki bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için kanun teklifi sundu.
 
Kanun teklifinin gerekçesinde, “Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi'nin yangın bölgesinde yaptığı incelemelerle de doğrulanmıştır. Akabinde soruşturmada kullanılmak üzere, elektrik, harita ve ziraat yüksek mühendislerinden oluşan 3 kişilik bilirkişi heyeti de hazırladığı raporda yangının, sigortalı ayırıcı direğinde sigorta yerine iletken tel sarılmış olması sebebiyle, iletken telinin koparak, yerdeki otları tutuşturması ve şiddetli rüzgarın etkisi ile geniş bir alana yayıldığını kayıtlara geçirmiştir. Yangın başladıktan sonra yetkililerin yangına zamanında ve etkili müdahale etmemesi yangını felakete çevirmiştir. Bölgedeki insanlar için yıkıcı etkileri bulunan bu yangın sonrası, hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralıların ihtiyaçları öncelikli olarak dikkate alınmalı ve gereği yapılmalıdır. Can ve mal kaybının yoğun olduğu, köylülerin yaşam alanlarının yok edildiği, doğal yaşamının tahrip olduğu bu felaketin sonuçları, acil müdahale gerektiren bir durum yaratmış olup, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini elzem hale gelmiştir. Bölge halkı felaketin sonuçları karşısında yalnız bırakılmamalı, bu kanun teklifi ile kayıpların telafisi için gerekli kaynaklar  hızlıca sağlanmalı ve uzun vadeli onarım çalışmaları başlatılmalıdır” denildi.