Kulu ve Cihanbeyli’de coşkulu büro açılışları

  • 18:12 22 Şubat 2024
  • Siyaset
KONYA- DEM Parti, Konya’nın Cihanbeyli ve Kulu ilçelerinde seçim büroları açtı. Yoğun ilgi gösterilen açılışlarda, “Seçim hem iktidara hem de yerellere bir cevaptır ve biz bütün bunların hesabını tek tek soracağız” denildi.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Konya`nın Cihanbeyli ve Kulu ilçelerinde seçim bürolarının açılışlarını gerçekleştirdi. Yoğun ilginin olduğu açılışlara DEM Parti Mêrdîn Milletvekili Saliha Aydeniz ile DEM Parti Cihanbeyli Belediye eşbaşkan adayları Eylül Yaylacı ve Hasan Ateşçi, Konya Büyükşehir Belediye eşbaşkan Adayları Bülent Kılınç ve Gülbahar Gündüz, Kulu Belediyesi eşbaşkan adayları Bekir Karakurt ve Esma Göger, Belediye Meclisi Adayları, Konya İl Eş Başkanları ve partililer katıldı.  
Açılışta “Dem dema me ye, Rabe dem hat” yazılı pankartlar asılırken alanda sık sık “Bijî Berxwedana zindanan” ve “Jin Jîyan Azadî” sloganları atıldı.
 
Eşbaşkanlığın önemine vurgu
 
Cihanbeyli açılışında konuşan DEM Parti Cihanbeyli Belediyesi Eşbaşkan Adayı Eylül Yaylacı, Cihanbeyli’de ilk defa eşbaşkanlık sisteminin inşası için mücadele edeceklerini belirterek “Biliyorsunuz ki parti geleneğimizin Türkiye’ye kazandırdığı en önemli kazanımlarından birisi eşbaşkanlıktır. Hatta dünyada bir örneği olmayan eşbaşkanlık sistemi Cihanbeyli’de bir ilki yaşayacak.  İlk kez bir kadın bir erkek eşbaşkanlar Cihanbeyli’yi çok güzel bir geleceğe kavuşturacağız” dedi.
 
‘Seçim hem iktidara hem de yerellere bir cevaptır’
 
Ardından konuşan DEM Parti Cihanbeyli Belediye Eşbaşkan Adayı Hasan Ateşçi, “Bizler Diyarbakır’da Kürt Trabzon’da ise kurt olanlardan hesap soracağız. Yerel yönetimde ilçenin yarısından fazlasının Kürt olduğu bir coğrafyada belediye binasına birçok dilde hoş geldiniz yazıp ‘Hûn bi xer hatin’ yazmayanlardan da hesap soracağız.  Seçim hem iktidara hem de yerellere bir cevaptır ve biz bütün bunların hesabını iktidara geldiğimizde tek tek soracağız” ifadelerini kullandı.
 
‘31 Mart’ta Cihanbeyli Dem Parti diyecektir’
 
Daha sonra söz alan DEM Parti Merdin Milletvekili Saliha Aydeniz, önceki dönem belediyelerin halklar, kadınlar, gençler ve inançlar için çalışmadığına işaret ederek, “Kendi çıkarları için çalıştılar. Bir kez daha diyoruz ki DEM Parti eşbaşkanlık sistemiyle kadınlar, gençler, bütün inançlar ve dinler için çalışacak ve inanıyoruz ki belediye seçimlerinde tarihsel mührünü Cihanbeyli’de ağacın altına vuracak. Bu nedenle bizler bütün Türkiye demokratikleşmesi için belediye seçimlerinde demokratik, ekolojik kadın özgürlükçü politikamızı sürdüreceğiz. Bu politika ve model Türkiye’nin geleceği için bütün belediyelerde yürütülmelidir. Bu nedenle diyoruz ki DEM Parti burada DEM Parti Güçlüdür, büyüktür, öncüdür ve mutlaka kazanacaktır. 31 Mart’ta Cihanbeyli Dem Parti diyecektir. Bizler diyoruz ki zaman bizim zamanımızdır. Ayağa kalkın zaman geldi. Ben inanıyorum ki Kürtçem anlaşılıyor, ben Cihanbeyli’de Türkçe konuşmak istemiyorum. Ancak gerekirse Türkçe de konuşuruz. Bilinmelidir ki her şart ve koşulda bizler dilimizin, birliğimizin ve değerlerimizin kavgasındayız. Türkiye halkları ve Türk halkı da bilmelidir ki DEM Parti’nin duruşu onlar için de çok kritiktir” diye belirtti.
 
‘Hep beraber Kulu belediyesini yönetmeye talibiz’
 
Kulu seçim bürosunun açılışında konuşan Kulu Belediyesi Eşbaşkan Adayı Bekir Karakurt da, Kulu ilçesinin devasa sorunlarını anlatmaya zamanının yetmeyeceğini belirterek, şöyle konuştu: “Öncelikle belediyenin Türkiye’de DEM Parti’sinin felsefesi altında bir işlevsellik kazanması, yukarıdan dikte edilerek, insanları ayrıştırarak ve bölerek bir belediyecilik yapılmayacağını biliyoruz. Dolayısıyla biz hep beraber Kulu belediyesini yönetmeye talibiz. Kulu’ya bakınca gerçekten Türkiye’nin resmini görebiliyoruz. Burada çeşitli diller ve farklı kültürlerden insanların olduğunu görüyoruz. Bizler bu farklılıklarımızı zenginlik olarak görüyoruz. Bu kültürler ve farklılıklarla barış içerisinde yaşamayı kendimize hedef seçtik” ifadelerini kullandı.
 
Açılışlar halay ve sloganlarla sona erdi.